Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 7

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 609
-> Najnowszy użytkownik: JakubWezyk

Ostatnio Widziani

JakubWezyk
02:50:26
krystian krystian
04:33:59
harry harry
04:57:20
swietojanski
5 dni
IwonaMarPaw
1 tydzień

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1757
Artykułów: 377
Newsów: 250
Komentarzy: 1438
Postów na forum: 891
Użytkowników: 610

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [15 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 16
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarze

Top komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Najczęściej

Najczęściej oglądane:
Liczba obejrzeń: 12,755
Wielki Kamień
Liczba obejrzeń: 11,853
Figurka na nagrobku
Najczęściej komentowane:
Liczba komentarzy: 11
Ułani
Liczba komentarzy: 10
Figura Chrystusa
Najczęściej oceniane:
Liczba ocen: 4
Średnia: 5.00
Na tle pomnika
Liczba ocen: 3
Średnia: 5.00
Klasztor

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Zobacz temat

 Drukuj temat
Rodzina Demczuków
Sawana
Na początku się przywitam.
Zarejestrowałam się kilka dni temu, jednak do tej pory skupiłam się na przejrzeniu zawartości i próbie dopasowania zawartych tu informacji do mojego moich Demczuków - w czym dzielnie towarzyszył mi Harry (za co bardzo dziękuję)

Niestety te poszukiwania nie dały jednoznacznej odpowiedzi.
Ale jak to mówią co dwie głowy to nie jedna - może ktoś coś ma w swoich zapiskach.

Moja praprababka - Tekla Podolak urodzona w 1876 roku w Nakwaszy córka Stefana i Tekli Demczuk.
Wyemigrowała do Lwowa gdzie wyszła za mąż za mojego prapradziadka Michala Kocha
Niestety nie ma jej aktu urodzenia w Nakwaszy ani w Podkamieniu.
Podolaków brak w Parafii Podkamień więc zakładam iż Podolak może być po pierwszym mężu (informacja nie potwierdzona gdyż szukanie tego aktu to jak szukanie igły w stogu siana więc to potem)

Te informacje mam z 3 aktów urodzenia jej dzieci.
Co ciekawe w jednym akcie jest Demczuk - ci występują w całej parafii Podkamień, ale w jednym akcie jest wpisana jako Demeńczuk - to nazwisko przewinęło mi sie w Nakwaszy

Tu akt bliźniaków (na lewej stronie na samym dole) https://www.famil...cat=650579 Dzieci niestety rodzą się w szpitalu Powszechnym więc nie ma szans na akt ślubu, przejrzałam pobliskie parafię w okolicy ul Zielonej we Lwowie ale na nic jeszcze nie trafiłam.

Niestety, jak już pisałam, nie mam nic więcej o nich.

Harry pomógł mi troszkę zagłębić się w spisy i znaleźliśmy jeden trop, niestety nie jest on dokładnie zgodny.

Ślub Sergiusza Demczuka z Teklą Stefanowicz
https://www.famil...cat=274837 Mieszkali potem w Czernicy
Zastanawiam się czy można założyć iż doszło do jakiejś pomyłki i z nazwiska Stefanowicz zrobiono Stefana Tekli
W sumie latami się zgadza. Biorą ślub w 1873 a w 1876 rodzi się Tekla juniorka?

W kolejnych krokach dotarłam do informacji iż w spisach zarówno Tekla (seniorka) jak i Sergiusz mieszkali bez dzieci - ale to były spisy sprzed narodzin Tekli Juniorki
Ponad to Demczukowie żenią się dość późno gdyż mają po 40 lat
W chwili narodzin Tekli Juniorki, seniorka miała by 44 lata - sporo, no ale kobiety rodzą w takim wieku.

Zastanawia mnie tylko fakt iż Tekla wcześniej wyszła za mąż za Maxyma Diduk i z tego związku też nie było dzieci. (mieszkali w Podkamieniu)

To wszystko co mam w pigułce Smile


Jeśli coś, komuś wpadnie do głowy to będę wdzięczna za sugestie.
 
harry
Ja bym jeszcze przejrzał księgi grecko- katolickie, taka to już specyfika kresów. Trzeba pamiętać, że tu obowiązywała Concordia z 1863 r.
 
Sawana
Szukałam na FamilySerch... Niestety kończą się na 1865 roku. Nie wiem gdzie szukać późniejszych lat Sad
 
harry
Proszę tu zajrzeć- ostatni wpis: http://www.podkam...3#post_823
 
Sawana
Trafiłam juz na post Samulea. Ale to co on ma to nic innego jak ściągnięte pliki z FamilySerch, które już przeglądałam kilkukrotnie :/
 
Sawana
Te księgi to głównie Pokamień.
 
krystian
Dla uporządkowania dyskusji - szukamy Tekli Podolak urodzonej w 1876 roku córki Stefana Demczuka i Tekli NN.
Tekla Podolak po drugim mężu była Koch. Jest podejrzenie, że nazwisko Podolak to nazwisko po pierwszym mężu.
1. Skąd wiadomo jak nazywali się rodzice Tekli?
2. Rok urodzenia to dokładny rok, czy przybliżony?
3. Czy istnieje możliwość, że Tekla juniorka była dzieckiem nieślubnym i miała nazwisko po matce, czyli Tekli NN?
4. Jeśli urodziła się w Nakwasza, to istniał zwyczaj, że ślub brano w parafii panny młodej, czyli ślub powinien być odnotowany w parafii grekokatolickiej lub katolickiej. W pierwszym przypadku bezie to parafia w Nakwaszy, w drugim w Podkamieniu.
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
harry
Sugerowałbym jednak dokładniejsze przeszukanie ksiąg u Mormonów. Smile Księgi są z parafii Podkamień- a to jest kilka ładnych wsi. Smile
 
Sawana
1. Skąd wiadomo jak nazywali się rodzice Tekli?
2. Rok urodzenia to dokładny rok, czy przybliżony?
3. Czy istnieje możliwość, że Tekla juniorka była dzieckiem nieślubnym i miała nazwisko po matce, czyli Tekli NN?
4. Jeśli urodziła się w Nakwasza, to istniał zwyczaj, że ślub brano w parafii panny młodej, czyli ślub powinien być odnotowany w parafii grekokatolickiej lub katolickiej. W pierwszym przypadku bezie to parafia w Nakwaszy, w drugim w Podkamieniu.

Odpowiadając na pytania:

Ad 1) Rodzice Tekili są wpisani w aktach urodzeń dzieci: Tekla córka Stefana i Tekli Demczuk ( w jednym napisane Demeńczuk)

Ad2) W obu aktach urodzenia dzieci jest podany jej wiek i oba wskazują na rok urodzenia 1876

Ad3) jak wyżej, rodzice są podani w aktach urodzenia dzieci.

Ad4) Ślub brali około 1901 roku we Lwowie, taki zapisek jest przy kacie urodzenia dziecka w 1906r - małżeństwo od 5 lat.
 
Sawana
Na 80% Teklą była wyznania greckokatolickiego
 
harry
Nie ma czegoś takiego jak 80 % gr. kat. Albo mamy dokument to stwierdzający albo nie mamy. Ja natomiast znalazłem u mormonów zapis o urodzeniu Tekli Demczuk w roku 1868 w m. Kutyszcze parafii Podkamień. Nie pasują jednak imiona rodziców.
 
Sawana
hah wiedziałam że jak tak napiszę to te 80% będzie dziwnie wyglądać Smile

Ok pomóżcie.

Tekla Demczuk wychodzi za Michala Kocha
Koch jest rzymskokatolicki.
Ślub biorą (według zapisku na akcie urodzenia dziecka) 1901 - aktu nie ma nadal

2 dzieci chrzczone w rzymskokatolickiej kaplicy przyszpitalne.

ale

.... w ciągu poszukiwań wyskakuje mi, jak Filip z konopi, syn Stanisław urodzony w 1898r we Lwowie. Syna znajduję w spisie osób zmieniających wyznanie z greki na rzymskie, przed ślubem w parafii rzymskokatolickiej

Wnioskuję więc iż Tekla była grecka, syn z 1898 mógł być nieślubny - przysposobiony przez Kocha. było by to dla mnie jedyne rozsądne wytłumaczenie różności wyznania w jakim były chrzczone dzieci.

Jakie są inne okoliczne parafie greckokatolickie w okolicy Podkamienia?
 
Sawana
Nie Tekla Demczuk a Tekla Podolak córka Tekli Demczuk.... nie widze opcji edycji postu :/
 
harry
Pisałem wcześniej o Concordii z 1863 r. Widzę, że grochem o ścianę. Smile
A'propos- nigdzie nie spotkałem się z nazwiskiem Podolak. Może to być przydomek - przezwisko?
 
Sawana
Oj nie jak grochem o ścianę Smile pamiętałam... Tylko znalazłam rodzinę Michała i jak zostawiłam Tekle na później ... To zapomniałam Smile
Co do Podolaków to na genetyce jest akt zgonu z 1815 roku właśnie Podołaka z Podkamienia. Podolak to raczej nie przezwisko skoro wszystkie dzieci mają wpisane iż matka jest Teklą Podolak.
Dzisiaj usiądę i jeszcze raz wszystko przeszukam....
 
krystian
Dzień dobry

Opcja "Edytuj" jest zaraz pod postem w jednej linii z "Cytuj". Mniejsza z tym.

Sprawdziłem tego Podolaka w Genetece, rzeczywiście tam jest. Sprawdziłem sobie skan, pod który prowadzi link - http://agadd.home...8_0060.htm (strona 119, wiersz 8), porównałem to z indeksem prowadzonym w parafii i tam jest Patolak http://agadd.home...5_0125.htm (strona 227, 6 pozycja od dołu). I rzeczywiście, jak wrócić do tego pierwszego aktu (wskazywanego przez Genetekę) to wydaje się, że w nazwisku występuje litera "t" a nie "d". Proszę porównać sobie na tym pierwszy wzmiankowanym skanie wiersz 10 - nazwisko brzmi Podgurski jak zapisywana była literka "d".


Co do Tekli - rozumiem, że szukamy aktu narodzin Tekli Podolak, córki Tekli Demczuk i Stefana Podolaka. Urodziła się w Nakwaszy w okolicach 1876 roku.
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
Sawana
Proszę mi wierzyć iż nie mam opcji edytuj... sama jestem moderatorem na jednym forum i wiem jak wkurza oko post pod postem jednego autora Smile Możliwe iż prawo do edycji mają mody i administracja a szaraczki mają tą opcję wyłączoną.

Co do Tekli to tak, dokladnie tak jak Pan napisał ale... nie jest wykluczone iż w nazwisku nie było T zamiast D, tak samo jak nie wykluczam poboczności nazwiska typu Podolski, Podola ( tak ma ten pierwszy syn co go znalazłam) czy też Potolski..
Proszę tez zwrócić uwagę iż w genetyce mamy też Podolaka urodzonego 1737 rok - tam już wyraźnie mamy D ale S znowu takie troszkę nie podobne.
 
krystian
Przyznaję rację - opcja edycji była wyłączona. Już to zmieniłem Smile


Co do Tekli Podolak - jej córka (Maria) była ochrzczona jak przypuszczam w obrządku rzymskokatolickim. W takim układzie jej matka też musiała być katoliczką, lub też na katolicyzm przeszła.
Tekla na świat przyszła w okolicach 1876 roku w Nakwaszy (wedle metryki). Tak więc jej rodzice powinni być odnotowani w spisach wiernych z lat wcześniejszych, a nie są. Możliwe, że wzięli ślub w roku, w którym na świat przyszła Tekla (pierwsze dziecko).
Gdyby jednak którekolwiek z rodziców było wyznania rzymskokatolickiego ich ślub powinien był znaleźć się w indeksie. A takiego ślubu nie ma.
Nie są jej rodzice odnotowani w żadnym wcześniejszym spisie jako dzieci.
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
Sawana
Nadal nie ma edycji :/

Panie Krystianie ma Pan rację iż Maria była chrzczona jako rzymskokatolicka. Jednak tak jak pisałam wyżej, syn urodzony wcześniej jest wyznania greckokatolickiego... Stąd właśnie moje przypuszczenia co do wyznania greckokatolickiego. A syn rodzi się przed ślubem Tekli więc jako dziecko nieślubne był by raczej wyznania matki, tak przynajmniej uważam.
 
Sawana
haha Smile

Jest trop kochani... Jest !

http://agadd.home.net.pl/metrykalia/303/sygn.%20150/pages/PL_1_303_150_0234.htm
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.18
13,493,417 unikalne wizyty