Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 3

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 609
-> Najnowszy użytkownik: JakubWezyk

Ostatnio Widziani

giardeto
01:02:33
krystian krystian
07:08:58
JakubWezyk
07:20:37
harry harry
16:52:24
swietojanski
6 dni

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1757
Artykułów: 377
Newsów: 251
Komentarzy: 1438
Postów na forum: 891
Użytkowników: 610

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [15 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 16
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarze

Top komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Najczęściej

Najczęściej oglądane:
Liczba obejrzeń: 12,766
Wielki Kamień
Liczba obejrzeń: 11,858
Figurka na nagrobku
Najczęściej komentowane:
Liczba komentarzy: 11
Ułani
Liczba komentarzy: 10
Figura Chrystusa
Najczęściej oceniane:
Liczba ocen: 4
Średnia: 5.00
Na tle pomnika
Liczba ocen: 3
Średnia: 5.00
Klasztor

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Zobacz temat

 Drukuj temat
Osadnicy austriaccy w Podkamieniu
tadeuszmizera
Tadeusz do Krystiana.
Witam !
Podaję, że mikrofilm nr 2152919 jest dostępny u Mormonów do 20.06.10. pod literą "M" na nazwisko Mizera.
Jesli nie ma Pan jeszcze informacji o miejscu pochodzenia Joannesa Wilfarta i Marianny Ubl, to mam pewność, że urodzili się w m. Rindl [Korytany] i Jungrindl. Proszę o sygnal, to opiszę szerzej.
Pozdrawiam Tadeusz
 
krystian
Byłem, przejrzałem mikrofilmy i potwierdzam, że faktycznie Wilfartowie pochodzą z okolic miejscowości Waier (dzisiejszy Rybnik) w kraju pilzneńskim, na terytorium Czech. Teraz tylko czekam na opublikowanie na stronie http://www.actapu.../index.php ksiąg metrykalnych z tych okolic i będę zgłębiał genealogię już XVIII-wieczną. W zasadzie losy Wilfartów po osiedleniu się w Podkamieniu są mi znane (wyjątkiem jest jedna linia - Jana Wilfarta i Małgorzaty Kiefman - w księgach są odnotowani oni jako małżeństwo i narodziny ich dzieci, ale nie wiadomo co działo się z nimi dalej).
Wracając do pochodzenia Wilfartów, potwierdzeniem, że pochodzą z wioski Rindl (Korytany) jest też zapis tej wsi jako miejsca urodzenia Katarzyny Wilfart, siostry Joannesa.

Edytowane przez krystian dnia 13-07-2010 13:22
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
swietojanski
wojtek orlowski napisał(a):
O Maleniskach czytałem gdzieś w książce, że zostały zasiedlone przez Słowaków, którzy przyjechali psimi zaprzęgami - musieli być Polacy i Rusini w niezłym "szoku" skoro taki szczegół gdzieś ktoś zapamiętał i spisał. Wiem, ze był to fragment w książce o Czerniawskim, Podkamieniu- nie pamiętam w tej chwili tytułu tej publikacji


Niepokoiła mnie informacja o przyjeździe osadników do Malenisk z użyciem psich zaprzęgów, sprzętu raczej niespotykanego w tej części świata. Gdzieś tam poszperałem i napotkałem wiadomość o stosowanych na wsiach saniach zaprzężonych w konie (osadnicy pewnie mieli je ze sobą), które gwarowo zwano psiakami albo pieskami. Może takie jest pochodzenie tej szokującej poniekąd informacji.
 
krystian
Panie Tadeuszu, jeszcze raz chcę Panu serdecznie podziękować za wskazanie kierunku poszukiwań Wilfartów, doczekałem się wreszcie publikacji na stronie http://actapublic... ksiąg metrykalnych z okolic Mutěnína w dzisiejszych Czechach i znalazłem tam mnóstwo Wilfartów w tym i rodziców wzmiankowanego wcześniej Georga Wilfarta. Przeglądając widziałem też paru Prokoschow, ale ogólnie z rzadka się pojawiają, z nazwisk występujących w Podkamieniu było też nazwisko Ubl. W każdym razie dotarłem już w poszukiwaniach do końca wieku XVII. Jeszcze raz serdeczne dzięki.
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
krystian
Otrzymałem od pani I.Moskwiak następujące informacje i za jej zgodą tu dodaję, miejmy nadzieję, że komuś okażą się pomocne:
Do informacji z 2009r. o rodzinach obcokrajowców osiedlonych w Podkamieniu, chciałam dołączyć (może to już bez znaczenia), taką informację, że Prokosche przyjechali z Raschmitz k. Pilzna.
Teresa Schurer wyszła za mąż za Prokoscha Józefa, a jej siostra, Elżbieta Schurer ur. 1830r., (moja praprababcia) wyszła za Jana Steinbacha ur.1830r.
Natomiast siostra (imienia nie znam) Jozefa Prokoscha wyszła za Ketlingera, a druga siostra, Anna, za Kieffmana.
Jak widać, koloniści żenili się w swoim gronie, pewnie przemawiała za tym bariera językowa. W następnych pokoleniach żenili się już z "tubylcami", np córka Steinbachow, Katarzyna, wyszła za Jana Adamskiego (mojego pradziadka ze strony mamy).

I. Moskwiak

Edytowane przez krystian dnia 10-10-2012 06:23
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
tadeuszmizera
Tadeusz do Krystiana.
Witam serdecznie!
Pani I.Moskwiak podała, że rodzina Prokoscha Józefa - mojego pra-dziadka - przybyła do Podkamienia z RASCHNITZ k/Pilzna dziś - czeskie MRACNICE. Ciekawi mnie źródło tej informacji. Wdług mojej wiedzy, nasi pra-pra-dziadowie: Joannis Proksch i Marianna z d. Christof zamieszkiwali w miejsc. Trohatin dzis Drahotin parafia Berg - Hora Svateho Vaclava. w Trohatinie urodziły się siostry pra-dziadka Józefa:- Margaretha w 1828 r. wyszła za Joannisa Kettingera w dniu14.02.1860 r.,- Anna w 1838 r. wyszła w dniu 12.02.1861 r. za Georgiusa Kiefmanna (daty wg ksiegi slubów).
Z relacji naszego dziadka Józefa Prokoscha wiem, że jego ojciec a nasz pradziadek przyjechał z rodzicami jako 6-7 letni chłopiec (ur. 03.08.1842 r. - miejscowości nie odnalazłem, ale przypuszczam iż też w Trahotinie); stąd wniosek, że Prokosche osiedlili się w Podkamieniu w latach 1848 - 49. Mam jednak wątpliwości, czy nasi praprzodkowie przenieśli się przed tem do Raschnitz, chociaż mogło to być możliwe w okresie wzmożonej migracji w ówczesnej Bohemii do Ameryki, do kolonizowanej Galicji i innych krajów.
 
tadeuszmizera
Jeszcze mam Panie Krystianie prośbę o pomoc w ustaleniu miejsca pochodzenia rodziny PITTNERÓW, którzy w podobnym okresie jak moi praprzodkowie przybyli do Podkamienia, Pittnerowie do Malinisk.
Istnieje przypuszczenie, że ta miejscowość to LINZ albo LINTZ a teraz czeski MLYNEC położony na zachód od Pilzna pzy autostradzie A5 (E 50). Był takze Linz - Mlynec przy m.Possigkau - dziś - POSTREKOV. Wygląda na to, iż z tych okolic również pochodzili koloniści austriaccy osiedlani w Podkamieniu i mniemam, że nie chodzi tu o maisto Linz w głębi Austrii.
Jeśli może Pan uzyskać jakieś informacje, będę bardzo wdzięczny.
Życzę udanych "łowów" po terenie Bohemii i pozdrawiam
T. Mizera
Wrocław - 09.12.2012 r.
 
krystian
Niestety na dzień dzisiejszy zawiesiłem wszelkie poszukiwania genealogiczne, w dużej mierze zniechęcony niemal zerowym zainteresowaniem dotyczącym tych spraw ze strony użytkowników.
W planach była XIX-wieczna genealogia Podkamienia i próba połączenia w jednym drzewie jak największej ilości mieszkańców Podkamienia, ale po konsultacjach doszedłem do wniosku, że raczej pomysł nie wypali, bo raptem wzięłoby w nim udział 5-6 osób, czyli za mało, żeby był jakiś ciekawy efekt.
Wracając do tematu, gdzieś we wcześniejszych postach podałem linka ze stroną, na której Czesi publikują skanu ksiąg parafialnych, wystarczy się tam zarejestrować i można szukać według parafii. Z tego co pamiętam ta strona to: http://actapublic...

Pozdrawiam
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
swietojanski
Jako drobny przyczynek.
Korespondujący ze mną Paul Gross z Kanady, który pochodzi z Malenisk na wymienionej czeskiej stronie doszukał się przodków od 1700 r w miejscowości SCHUTTWA, obecnie STIBOR koło Pilzna.

Czesław Świętojański
 
wgrybos
Oj Panie Krystianie Pan się zniechęca .....
Spisałem właśnie wszystkich Masłowskich urodzonych w Nakwaszy 1902-1943 i tylko z tego wyszłoby ciekawe zestawienie rodowe rodzin Masłowskich z Nakwaszy.....
w najbliższy wtorek wybiorę się za radą Henryka z foto aparatem to może uda się spisać cos więcej..... Poza tym cąły czas szukam swoich korzeni i najgorzej idzie mi z Baumanami z Podkamienia - nie wiem skąd przybył mój pradziad potrójny Andrzej (Andreas)
 
wgrybos
No i już wiem
Andrzej (Andreas) Baumann to syn Małgorzaty Baumann ur. 22 marca 1845r. w Podkamieniu - córki Franiszka i Rozalii Baumann, (z domu Gross)
Zgodnie z zapisem w akcie chrztu ojcostwo Michaela Surlih (?) potwierdziło 2 świadków: Andreas Rakosnik oraz Andreas Bock. No i jest zapis kolonistka.
Idąc za Pana podpowiedzią szukałem ksiąg z Hirschau - niestety na tę chwilę nie są dostępne w sieci.
Pozdrawiam
 
wgrybos
Fascynujące jest to, w jak szybki sposób Czesi digitalizują akta i udostępniają je w internecie. Jeszcze niedawno ksiąg z podsuniętego mi przez Pana Hyrsova (sprzed 1836r.) nie było i już są....
Pozdrawiam
 
Sawana
Czy oprócz Malenisk były w okolicy jeszcze jakieś kolonie, bliżej Nakwaszy? Szukam tej mojej Tekli i to chyba ostatni pomysł jaki mi przyszedł do głowy Sad
 
krystian
Nie kojarzę innej kolonii w pobliżu Podkamienia. Jakich informacji Pani dokładnie szuka?
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
Sawana
W temacie Poszukuje pisałam o Tekli Podolak . Nie mogę jej znaleźć. Jej mąż Michał Koch jest z kolonii Felhbach (Kobylnica Ruska) więc tak przyszło mi do głowy , że może ona też z kolonii
 
wgrybos
Osadnicy z Moraw pojawili się na pewno jeszcze w XVIII wieku w Podkamieniu. W dostępnych księgach parafii grekokatolickiej w Podkamieniu pojawił się między innymi jeden z moich przodków Jerzy Falhar, urodzony na Morawach wraz z synem Janem Falhar, który 3 krotnie żenił się w Podkamieniu w parafii łacińskiej, a jego nazwisko zostało zapisywane jako Feicher (jego córka Rozalia to żona Jana Piskorza) widnieje też w indeksach. Odnalazłem (przy odrobinie przypadku) Falharów na Morawach - i znalazłem zarówno Jerzego jak i Jana w miejsowości Slatina, okres Novy Jicin. Najzabawniejsze, że to miejscowość w linii prostej lezy ok. 45 km. od moich rodzinnych Głubczyc .... Oprócz tego pojawia się nazwisko Bohusz w tej parafii jak i w księgach parafii grekokatolickiej w Suchowoli..
Edytowane przez wgrybos dnia 12-10-2020 23:30
 
Iwona Przeplaska
Dzień dobry Jakiś czas nie uczestniczyłam w rozmowach więc wtrącam się trochę w środku dyskusji. Jestem osobiście zainteresowana odszukaniem śladów osadników niemieckich. Szczególnie interesuję się losami nazwiska Erbe.Paweł Świętojański, mój pra-pradziadek wstąpił w związek małżeński z Marianną Erbe
w roku 1841. Nigdzie nie znalazłam śladów tego nazwiska. Z informacji uzyskanych kilka lat temu od p.Czesława Świętojańskiego wiem że hrabia Dzieduszycki sprowadził do Malenisk osadników austriackich z okolic Linzu w 1772r. Marianna Świętojańska de domo Erbe urodziła się w Podkamieniu zaś jej ojciec Jan Erbe urodził się w r 1784, gdzie?. Ślub brał zaś w Podkamieniu.
z Marią Reymar.Sadząc po nazwisku, również z rodziny osadników.Mam prośbę, gdyby ktoś natrafił na oba nazwiska, będę wdzięczna za informację.
Serdecznie pozdrawiam Iwona Przeplaska
 
krystian
Dzień dobry

Zapewne zapisy znane?
Joannes Erbe
Marianna Erbe
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
breuter
Witam, byli też osadnicy tzw. Czescy Niemcy z okolic miasteczka Domażlice . Przybyli do Malenisk w 1821-23 (data dokładna nie ustalona). W wykazie ślubów z parafii Podkamień znalazłem ślub Jana Erbe lat 40 z Marią Reymar lat 40. ŚLub odbył się w 1840 roku w Podkamieniu, więc Jan Erbe musiał urodzić się w latach 1799-1801, a nie w 1784 roku. Link do wpisu o slubie: [url]http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301/sygn.%201084/pages/PL_1_301_1084_0018.htm [/url]. Poszukam w 1801 roku i wcześniej .
 
breuter
dotyczy ERBE Joanes i Maria Reymar.- ślub. Znalazłem wpis metrykalny ślubu. Data śłubu 27.10.1840. Jan Erbe : jego rodzice to Kacper i Teresa Erbe małżonkowie z Podkamień. katolik Lat 40. Marianna Towarnicka ( wdowa po Towarnickim) córka Piotra i Marianny Reymanów-małżonków . Pierwszy mąż Marianny -Towarnicki zmarł 13.09.1840 w miejscowości Szczerzec. link do księgi śłubów Podkamień: https://www.famil...cat=274837 skan dostępny po darmowej rejestracji. Mam wycinek dot. ślubu. wyślę na Pani email. Proszę o pusty email do mnie: bogdan.reuter@gmail.com
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.18
13,504,763 unikalne wizyty