Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 611
-> Najnowszy użytkownik: Nadiya

Ostatnio Widziani

Marichka
3 dni
robert1942
1 tydzień
swietojanski
1 tydzień
swist
1 tydzień
harry harry
1 tydzień

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1759
Artykułów: 378
Newsów: 252
Komentarzy: 1437
Postów na forum: 891
Użytkowników: 612

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [16 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 17
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarzeTop komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Zobacz temat

 Drukuj temat
Jaroszewscy z Jaśniszcz
Marcin Niewalda
[img]https://genealogia.okiem.pl/foto2/albums/userpics/12398/normal_02_Jaroszewski_Kazimierz.jpg[/img] is not a valid Image.[img]https://genealogia.okiem.pl/foto2/albums/genealogia1/normal_stecka_bronislwa.jpg[/img] is not a valid Image.

Kazimierz Jaroszewski i jego żona Bronisława Stecka w latach 1903-1911 mieszkali w Jaśniszczach, gdzie Kazimierz pracował w roli administratora dóbr hrabiego Józefa Miączyńskiego.

Kazimierz ur. 1861 Stara Sól, kształcił się w Wyższej Szkole Rolniczej w Dublanach, następnie pracował pod Zaleszczykami oraz jako administrator dóbr Tadeusza Wiśniewskiego w Krystynopolu. Tam poznał Bronisławę, która urodziła się w 1871 w Ordowie (jej ojciec był tam administratorem dóbr Apolinarego Jaworskiego). Bronia wówczas była "na respekcie" w pałacu i uczyła się odpowiedniego zachowania. Do 1903 roku żyli w Krystynopolu i Sokalu, gdzie urodziło się dwoje ich dzieci - Jan Bronisław i Stefania.

W 1903 dotychczasowy rządca Miączyńskich - Franciszek Krótki - dokonał defraudacji, okradłwszy kasę swojego pracodawcy co pozwoliło mu uciec do Ameryki (złapany został rok później i ekstradowany do Galicji). Nową posadę otrzymał Kazimierz. Zarządzał dobrami składającymi się z 11 folwarków, mieszkając w dawnym dworze Białeckich (Miączyński wystawił w Jaśniszczach nowy pałac dla siebie). Dwór oprócz upraw prowadził hodowlę bydła oraz pasiekę na 100 uli skrzynkowych.

W 1905 roku w Jaśniszczach urodziło się trzecie dziecko Kazimierza i Bronisławy - Maria. Opiekowała się nią niania - Parania - Rusinka o niezwykle długich czarnych włosach, które codziennie myła w ługu. Parania pomagała w obowiązkach także Bronisławie. Oprócz prowadzenia domu były to także liczne działania społeczne - jak wspieranie najbardziej potrzebujących, leczenie (łącznie z prostymi operacjami), wspieranie czytelnictwa, nauka religii (każdego w jego wyznaniu i języku). W dworem byli związani oo. Dominikanie z Podkamienia, którzy często bywali w pałacu, a brat Stefan najczęściej u Jaroszewskich w dworku zarządcy. Na Wigilię przynosił dzieciom pomarańcze.

Dużym problemem były moralność hrabiego, który nie prowadził się najlepiej. Swojej żonie - Marii Paulinie Bukowskiej kazał mieszkać w oficynie, a sam urządzał zabawy z dziewczynami z okolicznych wsi, obiecując im za te imprezy kawałki ziemi. Zarządca Kazimierz często kłócił się o nie, gdyż zazwyczaj były to kawałki ziemi wykrawywane ze środka obszarów. Bronisława doprowadziła jednak wpierw do wystawienia sumptem hrabiego kaplicy w Jaśniszczach, a następnie do odbycia przez niego spowiedzi (którą odprawił przeor Dominikanów z Podkamienia). Po wyposażeniu kaplicy sprzętami i drogą krzyżową zamówionymi we Wiedniu, hrabia się ustatkował. Jednak wychowanie synów było niezwykle dziwaczne. Hrabia sam był dziwakiem, co dał wyraz np. przy ślubie swojego syna - Bolesława z córką profesora UJ, powstańca styczniowego - Mariana Sokołowskiego. Miączyński uważał że to mezalians i nie chciał się zgodzić na ślub. Stacjonując w hotelu Pollera urządzał służącym niezwykłe awantury.

W pałacu w czasie manewrów stacjonowało dowództwo wojska austriackiego. Lokaj - Franciszek. Kasjer Antoni Zaruski (brat, lub może kuzyn Mariusza - twórcy TOPRu), lekko niepełnosprawny emocjonalnie i społecznie - oficjalnie miał funkcję "pudełkarza". Starsza gracjalistka Ewa Kowatz - być może nauczycielka. Kamerdyner - Jan Władyka. Odźwierny - Myron. Ne terenie dworskim istniała też szkoła (w budynku istniejącym do dzisiaj) , gdzie w 1905 nauczycielem był Stanisław Wiączkowski. Wykształceniem hrabczuków zajmowała się pani Jastrzębska. Wśród służących byli też Stanisław Woś, Szymon Szewczuk. Pokojowy Aramis Zacharek zmarł w szpitalu we Lwowie w 1907 w wieku 20 lat. W Pałacu pracowały dwie kucharki m.in Eleonora Mendowska zam. Wołoszczuk. Dział dóbr w 1921 wymienia jeszcze ze służby folwarcznej sprzed 1915 roku osoby, które otrzymały pola lub ogrody: Miron Gnyp, Katarzyna Netreba, Jakim Nosal, Małanka Olejnik, Oleksa Wawryk, Paweł Marczuk, Paweł Barecki, Jan Baran, Katarzyna Jackowska, Anna Szewczuk, Maria Świątkiewicz.

Przed śmiercią Józefa, własność przejął Bolesław,który dokonał reorganizacji - Jaroszewscy znaleźli wtedy nową pracę w Hermanowicach pod Przemyślem. Po wojnie Kazimierz pracował w kilku majątkach. Zmarł w Krakowie w 1929. Bronisława w 1959. Są pochowani na Rakowicach.

Bolesław Miączyński dokonał sprzedaży części dóbr, którymi następnie kierował Józef Szlosek (podobno był niemal identyczny jak Bolesław, przyjechał z Miączyńskimi z okolicy Wielobyczy gdzie urodził się Józef. chrzczony był w Sokalu w wieku 19 lat). Bolesław wraz z bratem i rodziną przeniósł się do Korabnik pod Krakowem. Jego córka Maria, wraz z mężem Juliuszem Starzeńskim utonęli w Sanie zaraz po ślubie. Brat Bolesława Józef zmarł w 1919 w Jaśniszczach na zapalenie płuc. Syn Bolesława - Andrzej wstąpił do zakonu jezuitów w Krakowie, a potem przeniósł się do Kamedułów. Książka złożona z 1000 telegramów z powinszowaniami na ślub Bolesława i Jadwigi znajduje się w AN Kraków (byłe zbiory wawelskie). Bolesław z "Isią" ufundowali także cegiełkę w murze wawelskim na odbudowę zamku.

Szerszy materiał o Jaśniszczach - https://genealogi....php?t=338
Szerszy materiał o Józefie Miączyńskim - https://genealogi...hp?t=29385
Szerszy materiał o Kazimierzu - https://genealogi....php?t=196
Szerszy materiał o Bronisławie - https://genealogi....php?t=338 (wraz z opowiadaniami z Jaśniszcz)

.
Edytowane przez Marcin Niewalda dnia 05-02-2021 13:40
 
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.82