Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 611
-> Najnowszy użytkownik: Nadiya

Ostatnio Widziani

Marichka
3 dni
robert1942
6 dni
swietojanski
1 tydzień
swist
1 tydzień
harry harry
1 tydzień

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1759
Artykułów: 378
Newsów: 252
Komentarzy: 1437
Postów na forum: 891
Użytkowników: 612

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [16 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 17
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarzeTop komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Zobacz temat

 Drukuj temat
Osadnicy austriaccy w Podkamieniu
krystian
Czy ktoś natknął się na jakąkolwiek pozycję książkową bądź informację nt. osadników austriackich w Podkamieniu? Z pewnością rozpoczęli osiedlanie się w tych rejonach po I rozbiorze Polski (1772), była to odgórnie zorganizowana przez samego cesarza Józefa II Habsburga akcja. Chciałbym jednak poznać szczegóły, czyli kiedy dokładnie przybywali i przede wszystkim skąd? W czasie przeglądania materiałów natknąlem się na następujące nazwiska, które wyglądają mi na nazwiska kolonistów:
- Willfarth (na 100% osadnicy austriaccy, przybyli moim zdaniem w I połowie XIX w., najwcześniejsze narodziny, jakie odnalazłem w księdze metrykalnej to Andrzej Wilfart - ur. 7.10.1844 r.);
- Prokosch;
- Ubl;
- Dittrich;
- Bauer;
- Lautkamer;
- Riess;
- Simon;
- Schwarz;
- Ubl;
- Werner;
- Pittner;
- Dienstbier.
Z pewnością opuściłem kilka nazwisk takich kolonistów, pierwotnie większość z nich osiedliła się w osadzie położonej pomiędzy Podkamieniem a Litowiskami czyli Maleniskach (Maliniskach). Czy ktoś potrafi dodać coś więcej?
Edytowane przez krystian dnia 08-11-2009 10:06
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
tadeuszmizera
Tadeusz do Krystiana.
Jak podałem Harremu - wg relacji mojego dziadka Józefa Prokoscha - mój pradziadek Józef Prokosch jako kilkuletni chłopiec przybył z rodzicami około połowy IXX wieku do Podkamienia [sciślej do Malenisk] z terenu Moraw być może z Czech. Ożenił się z Teresą z d. Schurer. Zamieszkali w Podkamieniu. Mieli potomstwo: Jan-miał aptekę w Kopyczyńcach, Józef-mój dziadek-mieszkał przy Brodzkim Gościńcu[dom wybudowany przez pradziadka istnie
je], Wawrzyniec [Lorenc], Ludwika-wyszła za Jana Szmilichowskiego-piwowara w browarze w Ponikwie, Anna-wyszła za Jakuba Wacinowskiego, Kaatarzyna za Jozefa Czerskiego i Maria za Konstantego Sterchaluka.
Co dotyczy nazwiska PITTNER, to prawdopodobnie też rodzina kolonistów ale pochodząca z okolic Gratzu.Potomek ich Piotr Pittner zmarł w Podkamieniu w 1943 roku. Z Matyldą z domu Wekle miał synów: Franciszka, Władysława, Stanisława[dominikanin], Kazimierza oraz córki: Joannę Wilk i Stefanię Miklaszewską.
PS.Poszukiwałem w kilkunastu miejscowościach Rep.Czech nazwisk Prokosch, Simon, Reiss[Ris],Werner i Wilfert ale bez powodzenia.
Koniec. Pozdrawiam Tadeusz
 
krystian
Może faktycznie nie pochodzą oni (koloniści) z jednego regionu, tym niemniej każda informacja może być pomocna. Co do Prokoschów to nazwisko to występowało też w dwóch miejscach (tyle przynajmniej udało mnie się odnaleźć na tę chwilę).
- Cheb (rejon Karlovych Var) - urodził się tam Edward Prokosch (1876-1938), profesor języka niemieckiego na uniwersytecie w Yale (wyemigrował do USA), jego syn (urodzony już w Stanach) to Frederic Prokosch - pisarz, poeta, krytyk literacki (1906-1989).
- Drahotin (Trohatin - niem) - pochodzi stamtąd bardzo duża linia Prokoschów w USA (wyemigrowali do USA w II poł. XIX w i osiedlili się w New Ulm, Minnesota).
Być może nazwisko to jednak było na tyle popularne w owym czasie na terenie Czech (Austro-Węgier) i nie mają owe linie żadnych związków z Prokoschami z Podkamienia.
Chciałbym dotrzeć do nazwy regiony skąd pochodzi rodzina Wilfart (Willfahrt) stąd też staram sie drążyć temat kolonstów w Podkmieniu.
PS.
W czasie studiowania dziejów swojej rodziny dotarłem do osoby Małgorzaty Kiefman, córki Jerzego Kiefmana i Anny Prokosch.
Pozdrawiam
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
krystian
Zamieszczam plan Malenisk z 1939 roku, jak widać nadal mieszkali w nich potomkowie kolonistów, aczkolwiek pojawiają się i nazwiska polskie oraz ukraińskie.

images40.fotosik.pl/217/86c5aadfa8ddb0c7m.gif

W celu powiększenia kliknij miniaturę.

Plan pobrałem ze strony http://www.galizi...dants.org/
Edytowane przez krystian dnia 01-11-2009 17:49
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
wojtek orlowski
Witam
Podobno moja prababcia od strony dziadka Bronisława Orłowskiego nazywała sie Paulina Lintermajer - i w Hucie Pieniackiej były nazwiska niemieckopodobne. Hipoteza numer 1 to mogli to byc pracownicy sprowadzani do pobliskiej huty szkła? i jakoś się zblizyli do tubylczej ludności. W Encyklopedii Królestwa Polskiego widziałem takie opisy czym ten region się zajmował, ilu było katolików, prawosławnych i izraelitów. Dlatego Austriacy mogli tam byc i byli z pewnością. Proszę o informację czy macie takie mapy z Huty Pieniackiej? Jeśli tak to proszę o umieszczenie na stronie/
 
krystian
Map takowych nie posiadam, nie wiem czy chodzi o plany Huty Pieniackiej (kto, gdzie mieszkał), czy też plan Huty wraz z okolicą. Ten drugi, przy umiejętnym szukaniu jest do odnalezienia w internecie, pierwszego natomiast nie widziałem nigdy. Sam zresztą bardzo chciałbym zobaczyć taki plan Podkamienia z naniesionymi domam i ich mieszkańcami, ale tak z przełomu XIX/XX w.
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
krystian
Jeszcze trochę o Wilfartach i Prokoszach...

images43.fotosik.pl/222/2cb144456d4d7adc.jpg

Fot. 1

Rodzice Michaela Wilfarta czyli Jan Wilfart syn Jerzego i Katarzyny Lautkamer oraz Małgorzata Kiefman córka Jerzego i Anny Prokosz.

images48.fotosik.pl/222/f61f22e3d3cb8b32.jpg

Fot. 2

A oto wymienieni wyżej Jerzy i Katarzyna Wilfart, tutaj wpisani jako koloniści. Michał urodził się w 1893 roku, jego ojciec (Jan) natomiast w 1854 (obaj w Podkamieniu) zaś Jerzy (ojciec Jana i dziadek Michała) najprawdopodobniej urodził się w 1807 roku. Cały problem zaś polega na tym, że w księgach nie znalazłem miejsca jego urodzenia. Cała nadzieja w mikrofilmach od Mormonów, być może tam się cała tajemnica wyjaśni.
Edytowane przez krystian dnia 03-11-2009 17:12
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
wojtek orlowski
Moim zdaniem takie plany i zdjęcia muszą być, ponieważ niemieccy i austraiccy osadnicy dbali o takie drobiazgi.
Rosjanie też muszą mieć archiwa, która ukazałyby prawdziwy obraz tych okolic
O Maleniskach czytałem gdzieś w książce, że zostąły zasiedlone przez Slowaków, kórzy przyjechali psimi zaprzęgami- musieli być Polacy i Rusini w nieżłym "szoku" skoro taki szczegół gdzieś ktoś zapamiętał i spisał. Wiem, ze był to fragment w ksiażce o Czerniawskim, Podkamieniu- nie pamiętam w tej chwili tytułu tej publikacji
 
krystian
Oto co jest podane w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 6:

Maleniska al. Maliniska, przys. Litowiska (ob.), pow. brodzki, śród Woroniaków, 386 m.npm. Zajmuje płd.-wsch. część tej wsi. Roku 1880 było 177 mk. w gm., 9 na obsz. dwor. (139 rz.-kat.). Par. rzym.-kat. Podkamień (o 4 kil. na wsch.). Na płn. lezą lasy Pańkowczyna.

Niestety nie są podane narodowości mieszkańców...
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
HENRYK
Witam.!
Panie Krystianie.
Nastepne nazwisko ktore moze pan wciagnac na liste osadnikow z Austri to Wincent Dienstbier.
Wincent ma rodzine w Austri z ktora nie utrzymuje nikt kontaktu do dzisiaj ,obecny Minister w polityce Austri nazywa sie tez tak,z tego co mi wiadomo to bylo dwoch braci ,jeden zostal w Austri a drugi osadzil sie w Galicji.

Pozdrawiam Henryk
 
krystian
Co do tych "psich zaprzęgów"...

Maleniska były niewielka wsią położoną niecałe cztery kilometry na południowy-zachód od Podkamienia. Rodowód tej wsi sięga czasów pierwszego rozbioru Polski. Wówczas te ziemie należały do jednej z bocznych linii słynnego rodu Dzieduszyckich. Dzieduszyccy swój główny pałac zbudowali w Pieniakach, natomiast wiele mniejszych dworów i dworków porozrzucali po różnych innych miejscowościach. Dziedzic miał bardzo dużo ziemi, ale jego dochody były niewspółmierne do ilości i jakości gleby. Powodem była zacofana gospodarka. Jego chłopi uprawiali ziemię niesolidnie i nie mieli wzorców do naśladowania.
Gdy po pierwszym rozbiorze Austria rozciągnęła swą cesarską koronę również na ziemie Dzieduszyckich, magnat znalazł okazję do zapoznania się z osiągnięciami austriackiego rolnictwa. A były one bez porównania większe niż w Polsce. Postanowił zatem przenieść austriackie metody gospodarowania na swój własny grunt. W tym celu sprowadził z Austrii doskonałych rolników i wyznaczył im do zagospodarowania pewien obszar ziemi. Było ich sześciu: Gross, Han, Kastel, Ditrich, Holdenmeier, Schurer. [...] Właśnie ta szóstka pionierów zapoczątkowała powstanie Malenisk. Dzieduszycki wydzielił im po kawałku ziemi uprawnej i po niewielki obszarze lasu. [...] Z czasem do wymienionych pionierów dołączyli inni osadnicy. Ci pierwsi przyjechali z okolic Lienzu, drudzy natomiast z okolic Ołomuńca. Byli Czechami. W tej grupie znaleźli się ludzie o takich nazwiskach jak: Szerlowsy, Kunda, Simon, Psutka i kilka innych. Czesi przyjechali na te ziemie zimą psimi zaprzęgami. Ten szczegół mieszkańcy Malenisk przekazywali sobie z pokolenia na pokolenia.

Edward Gross, Tragedia Podola, Głogów 2007.

Niestety w żaden sposób nie przybliża mnie to do rozwiązania zagadki mojej rodziny, gdyż nazwisko Wilfart tam nie pada...
Edytowane przez krystian dnia 08-11-2009 10:10
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
harry
Nazwisko Dienstbier nosiła babcia użytkowniczki "ilka08".
 
kacha
Nawiązując do poprzednich informacji dorzucam i to, że Edward Gross w książce,,Kresowe dzieje podolskich wsi. Wołochy, Ponikwa i Hucisko Brodzkie (1938-1944). Wrocław, atla 2, 2004 pisze m.in. [...] Zbudował ja własnymi rękami mój pradziadek, który był cieślą i stolarzem. Przyjechał tu z Linzu wraz z innymi kolonistami. To oni dali początek tej wsi. W tej chałupie mieszka teraz mamci siostra Józefa Iłowska. Ale jej rodowe nazwisko brzmiało Gross, jak mego pradziadka.[...], natomiast Maleniski leżą na ziemi Dzieduszyckich z Pieniak, a jeszcze wcześniej do poprzednich właścicieli tych dóbr Miączyńskich. To ich właściciel sprowadził tu pierwszych kolonistów z Austrii.[...] Po Austriakach przyjechało tu kilka rodzin Czechów z Ołomuńca[...] s.111. Powtórzone informacje z ,,Tragedii Podola'', ale może zgłębienie dziejów Miączyńskich dałoby więcej rzeczowych informacji.
 
swietojanski
Dzień dobry.
Jestem w kontakcie z Paulem Grossem z Kanady również wywodzącym się z Malenisk. Niedawno poprosił mnie o kontakt z panią z domu Gross, zamieszkałą w Polsce. Przesłał z wyraźnym zastrzeżeniem, że to tylko dla niej, angielskojęzyczną monografię rodu Grossów. Czy chciałby Pan, żeby poprosił go o zgodę i przekazał to opracowanie Panu?
Z poważaniem
Czesław Świętojański
 
krystian
Mnie interesowałaby sama informacja skąd przybyli Grosswie do Malenisk, być może z tych samych okolic przyjechali też Wilfartowie, aczkolwiek coraz bardziej skłaniam się ku tezie, że pierwszy Wilfart przyjechał do Podkamienia znacznie później niż pozostali osadnicy.
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
tadeuszmizera
Tadeusz do Krystiana.
Witam!
W nawiazaniu do wpisow z listopada 2009 roku ,mam nadzieję, że z mikrofilmow, które widziałem u Mormonow pod Pana nazwiskiem, uzyskał Pan sporo informacji o przodkach rodziny Willfartow. Jest też mikrofilm nr.2152919 ( zarezerwowany do 2o.o6.2010.) do wglądu z informacjami dla Pana.
Odnośnie kraju pochodzenia rodzin: Prokosch, Kettinger, Kiefmann, Ubl i Willfart, to zapisow w księgach małżeństw wynika, że to jest BOHEMIA -Czechy. Z miejscowości: TROCHATIN circuli pilsnensis - pochodzą - Prokosche, WOTTAWA (Mottawa) circuli pilsnensis - Kettingerowie, RINDL in Bohemia (brak określenia blizszego) - Willfartowie, JUNGRINDL in Bohemia (j,w.) - Ubl 'owie, STEINBUHL - in Bohemia -Kiefmannowie. Na mapie drogowej Rep.Cz. 1:300000 nie ma żadnej z tych miejscowości. Możliwe, iż Trohatin i Wottawa weszły w obszar Pilzna, a pozostałe mogly być koło Ołomuńca - szukajmy!
Kiedy mogli przybyć do Podkamienia - Malenisk? Z akt małżenskich można przypuszczać, że między 1835 a 1845 rokiem.
A propos rodziny Pittnerów to mogła pojawić się wcześniej około 1825 roku i pochodzi z Austrii z okolic Linzu a może Gratzu.
Udało mi się rozszyfrować genealogię rodziny Prokoschów i ich pochodzenie z BOHEMII - od PILZNA. Mói pra-pra-dziadkowie: Joannes ur. 1805 r. zm.14.08.1869r i Marianne Christof ur.1803 r.- zm.11.02.1867 r. Również znani mi są przodkowie rodziny Pittnerów, ale musimy szukać miejsca, skąd prybyli do Malenisk.
Jest pewna ciekawostka w zapisach rejestru ślubów. Oto:
dnia 18.05.1868r. Wilfart Joan l.29 żeni się z Ubl Marią l.33;
17.05.1870r. Wilfart Joan l.31 żeni się z Anną Pittner l.29;
16.09.1872r. Wilfart Joan l.32 żeni się z Julianą Pomes l.29.
Tak więc na krotko połączyly się rodziny Willfartow i Pittnerow.
Czyżby były jakieś związki Willfartow i Prokoschów? Popatrzę.
To byłoby na tyle. Kończę i pozdrawiam, życząc powodzenia w rozpracowywaniu genealogii naszych rodzin.
Tadeusz.
 
krystian
Serdecznie dziękuję za odpowiedź i ukierunkowanie poszukiwań.
Poszperałem trochę i internecie i oto odpowiedzi w kwestii lokalizacji ww. miejsc.
Trochatin - to dzisiejszy Drahotin (Trohatin - niem), czyli sprawdza się to co pisałem kilka postów wyżej - w USA jest potężna gałąź Prokoschów właśnie z tego miasteczka (wsi?)

Wottawa - to dzisiejszy Otov położony jakieś 9 km od Drahotina.

Rindl (Korytany) i Jungrindl (Mlade Korytany) to wioski leżąca jakieś 3-5 km na zachód za Drahotinem, obie już nie istnieją, zostały zburzone w końcówce lat 50-tych, ze względu na bliskie położenie przy granicy z Niemcami.
Steinbuhl - przypuszczam, że to wioska położona w pobliżu Bad Kötzting w Niemczech przy granicy z Czechami (jakieś 50 km od Drahotina).
Co do Rindla i Jungrindla to jest o nich krótkie opracowania w internecie pod tymi adresami:
http://www.bischo.../rindl.htm - w jęz. niemieckim
http://www.zanikl...?obec=3035 - w jęz czeskim
http://www.zanikl...?obec=3039 - w jęz. czeskim
http://docs.googl...CJOBkuMVjg - w jęz. angielskim, str 2-3 (pojawia się nazwisko Ubl wśród mieszkańców Jugrindl.
Co do związków z Wilfartami to Joannes Wilfart (brat Joana) był żonaty z Małgorzatą Kifman córką Jerzego i Anny Prokosch.
To tyle na gorąco, pozdrawiam i serdecznie dziękuję.
PS. Jeśli Pan chce w osobnym wątku - czyli tym - http://www.podkam...read_id=88 wstawię wszystko co znalazłem o Prokoschach w Status Animarum (np już widzę, że mieszkali pod numerem 152).
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
krystian
Panie Tadeuszu, pod tym linkiem jest spis mieszkańców interesujących nas miejscowości i faktycznie można tam znaleźć znajome nam nazwiska.
http://www.rootsw...lages.html
Tutaj przyklejam część tej listy:

Wonischen:
Dittrich
Dietrich
Neid


Trohatin:
Helget
Zwach
Kiefner
Rothmaier
Domeier
Tauer
Soukop
Sellner
Fischer
Gag
Haas
Losleben
Prokosch
Windschittl

Rindl:
Portner
Hoffmann
Kaestner
Schroepfer
Helget
Ubl

Jungrindl:
Groebner
Schweinfurter
Sperl

Waier:
Kretsch
Groebner
Wilfahrt

Schwarzach:
Lindmeyer
Wilfahrt

Muttersdorf:
Grossmann
Schnobrich
Saffert
Groebner
Bauer
Grau
Baier
Kastner
Wiltschek
Hogan
Hauser

Holubschen:
Ries

Pössigkau & Zemschen:
Warta
Wartha
Goblirsch
Dietz
Wurscher
Marz
Schloegl
Prokosh

Honositz:
Stadherr
Keckstein

Hirshau:
Pritzl
Baumann
Seidl

Podkreślone są nazwy miejscowości, a na czerwono dałem te nazwiska, z którymi spotkałem się w spisach mieszkańców Podkamienia. Sprawę drążę dalej.
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
krystian
Panie Tadeuszu
Pod tym linkiem - http://www.actapu...a.eu/index znajdzie Pan zdigitalizowane księgi metrykalne z Drahotina. Niestety niektóre skany nie chcą się wczytać, a do tego charakter pisma wypełniającego te księgi pozostawia wiele do życzenia. Aby obejrzeć owe skany należy się zarejestrować na owej stronie. Próbowałem Panu znaleźć jakiś Prokoschów, ale nie starczyło mi nerwów. W każdym razie interesujących mnie miejsc jeszcze nie ma - na razie doszli do litery "J", a chcą zdigitalizować do 2013 roku wszystkie księgi z regionu Pilzna.
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
krystian
Kolejna porcja informacji dotycząca korzeni osadników w Podkamieniu.
Olbrzymie i nieocenione źródło wiedzy - http://www.rootsw...index.html (w zasadzie tylko w języku angielskim). Ale w kwestii nazwiska Prokosch radzę zajrzeć:
- http://www.rootsw...arish.html parafia Berg;
- http://www.rootsw...dents.html - spis mieszkańców Trohatina;
- http://www.rootsw...sting.html - spis mieszkańców Bergu;
- http://www.rootsw...dents.html spis mieszkańców Hoslau;
- http://www.rootsw...dents.html spis mieszkańców Schilligkau;
W zasadzie na każdym kroku pojawia się nazwisko Prokosch, jest też wiele innych nazwisk niemieckojęzycznych z Podkamienia, Ubl, Wilfart, Landkamer, Bauer, itp...
 
http://www.wilfartgen.podkamien.pl
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 1.44