Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 608
-> Najnowszy użytkownik: martagregorska

Ostatnio Widziani

IwonaMarPaw
2 dni
STOCKI JEAN MICHEL
5 dni
swietojanski
1 tydzień
Wioletta Sloma
1 tydzień
wgrybos
2 tygodni

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1757
Artykułów: 377
Newsów: 250
Komentarzy: 1438
Postów na forum: 891
Użytkowników: 609

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [15 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 16
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarze

Top komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Najczęściej

Najczęściej oglądane:
Liczba obejrzeń: 12,721
Wielki Kamień
Liczba obejrzeń: 11,823
Figurka na nagrobku
Najczęściej komentowane:
Liczba komentarzy: 11
Ułani
Liczba komentarzy: 10
Figura Chrystusa
Najczęściej oceniane:
Liczba ocen: 4
Średnia: 5.00
Na tle pomnika
Liczba ocen: 3
Średnia: 5.00
Klasztor

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Kronika Sadoka Barącza

Obrazy newsów: kronika.jpg

 

Ruszyła akcja przepisywania "Kroniki klasztoru ww. oo. dominikanów w Podkamieniu" napisanej przez ks. Sadoka Barącza. Do przepisania mamy 270 plików opisujących losy klasztoru w Podkamienu w latach 1800-1892. Gdyby ktoś jeszcze był chętny to proszę o sygnał.

Życzenia Bożonarodzeniowe

Obrazy newsów: kartka2.jpg

Sprostowanie

Sprostowanie

 

W numerze 44 (1487) tygodnika powiatu wołowskiego Kurier Gmin z 31 października bieżącego roku ukazał się artykuł redaktora Wojciecha Orłowskiego pod tytułem Poświęcono pomnik w Palikrowach. Chciałbym się, jako członek Kresowego Stowarzyszenia "Podkamień" odnieść do treści owego artykułu celem sprostowania i doprecyzowania pewnych informacji.

 

Z bliżej niewiadomego powodu autor pominął informację, że pomnik w Palikrowach stanął w efekcie wieloletnich starań mieszkańca Wołowa, Henryka Bajewicza, prezesa Kresowego Stowarzyszenia "Podkamień". To on wydeptywał ścieżki i odwiedzał liczne gabinety urzędników, tak w kraju jak i za granicą. Gdyby nie jego upór i chęć doprowadzenia sprawy upamiętnienia pomordowanych pomnik zapewne nigdy by nie powstał. Stowarzyszenie dysponuje pełną i szeroką dokumentacją dotyczącą mozolnego procesu powstawania pomnika. To Henryk Bajewicz, nawet kilka razy w roku, na własny, a nie samorządowy koszt odwiedzał Palikrowy, aby na miejscu zobaczyć jak przebiegają prace. Biorąc pod uwagę jego zaangażowanie przy procesie powstawania tego upamiętnienia, niesprawiedliwym i krzywdzącym wydaje się niewymienienie jego nazwiska w artykule.

 

Treść artykułu sugeruje udział w całym przedsięwzięciu burmistrza Wołowa, pana Dariusza Chmury, tymczasem na żadnym etapie powstawania pomnika nie brał on w tym udziału. Przypisanie sobie czyichś zasług jest niesmaczne. Jak rozumiem zadziałała tu zasada, że sukces ma wielu ojców, tylko porażka jest sierotą. Mam nadzieję, że władze Wołowa sprostują ten fragment tego kuriozalnego artykułu.

 

Ponadto nieprawdziwa jest informacja o finansowym udziale w przedsięwzięciu jakiegokolwiek oddziału IPN. Żadna instytucja ani państwowa ani samorządowa nie dofinansowała pomnika.

 

Nie wiem dlaczego autor nie wspomniał, że i owszem pomnik odsłonięto, ale do dziś nie ma na nim nazwiska ani jednej ofiary.

 

Użycie w artykule dwóch zdjęć autorstwa p. Henryka Bajewicza, bez wskazania kto je wykonał jest oburzające. Uczciwość dziennikarska nakazuje, aby przynajmniej drobną czcionką wskazać autora fotografii.

 

Do tego wszystkiego używanie w leadzie artykułu terminu Galicja Wschodnia świadczy o braku znajomości terminologii stosowanej w okresie II Rzeczpospolitej. Prawidłowa nazwa tego regionu to oczywiście Małopolska Wschodnia.

 

Liczę na to, że w najbliższym numerze redaktor Wojciech Orłowski odniesie się do całości i zamieści niezbędne sprostowania.

 

W imieniu Kresowego Stowarzyszenia "Podkamień"

Krystian Takuridis

Klasztor OO.Dominikanów w Podkamieniu

Obrazy artykułów: okolicegalicji.jpg

 

Podkamień, czyli jak dawniej nazywano Podkamienie, liche dziś żydami przepełnione miasteczko w obwodzie złoczowskim, leży blisko źródeł Ikwy, na ogromnej górze panującej nad okiem niezmierzoną płaszczyzną rozciągającą się na wszystkie strony. Góra ta sterczy dwoma wyżynami skalistemi, z których jedna nagą tylko ścianą jakby kością olbrzymią, panuje nad całą okolicą, a na drugiej obszerniejszej wznosi się klasztor OO. Dominikanów z wspaniałym kościołem, mnogiemi zabudowaniami, kaplicami, ułamkami starych murów i ogrodem obszernym, który przez czas i pracę staranną jeden bok skalistej posady pokrył bujną roślinnością. Z okien klasztoru rozściela się przed okiem widok najobszerniejszy, jaki kiedy oko wędrowca razem zdybać może; granice bowiem dalekiego [...] >>Czytaj więcej...<<

Palikrowy - cmentarz

Prace na terenie kościoła i klasztoru

 

Najświeższe zdjęcia z Podkamienia i z prowadzonych prac archeologicznych i remontowych.

 

>>Więcej zdjęć...<<

(zdjęcia dostępne po zalogowaniu się)

Kronika klasztorna

Obrazy newsów: kronika.jpg

 

W gronie znajomych zapadła decyzja o przepisaniu Kroniki klasztoru ww. oo. dominikanów w Podkamieniu od roku 1800 rozpoczętej przez księdza Sadoka Barącza. Z racji tego, że stron jest dużo, a nawet bardzo dużo, szukamy wolontariuszy, którzy nas wspomogą chwilą wolnego czasu i przepisaniem kilku (kilkunastu) stron. Jeśli zebrałaby się dość duża grupa, to całość jest do zrobienia w maksymalnie kilka miesięcy. 

Zasada jest prosta - przepisujemy słowo w słowo, nawet z literówkami z oryginalnego tekstu. Jedna strona z kroniki to jedna strona w wordzie. UWAGA - przed przepisywaniem należy sobie wyłączyć w wordzie (bądź innym edytorze tekstu) funkcję automatyczne poprawiania słów. W innym przypadku program będzie korygował tekst wedle własnego uznania.

Chętnych zbieramy przez najbliższe dwa tygodnie. Chcesz pomóc, wpisz się w komentarzu pod tym newsem.

Apel po raz drugi


Obrazy newsów: archiwalne_zdjecia.png

 

Od jakiegoś czasu przybywa nam nowych Użytkowników, co mnie niezmiernie cieszy. Ucieszyłbym się jeszcze bardziej, gdyby każdy z nas sięgnął do archiwalnych, przedwojennych zdjęć przechowywanych w albumach rodzinnych, pudełkach po butach czy też w innych miejscach. Zachomikowane, a często zapomniane, z pewnością ożywiłyby stronę. Być może udałoby się nam na nich odnaleźć też naszych przodków. Nie trzymajcie tych zdjęć tylko dla siebie, podzielcie się z Nami! Odezwijcie się, a podpowiem jak możecie udostępnić te zdjęcia naszym Użytkownikom. Z apelem zwracam się głównie do osób, które nic nie udostępniły, a być może mają w rodzinnych kolekcjach niesamowite perełki sprzed lat.

Spotkanie


Obrazy newsów: stowarz.jpg

 

Jak zawsze w sierpniu Stowarzyszenie Kresowe "Podkamień" zaprasza członków Stowarzyszenia i miłośników Kresów na spotkanie. Spotykamy się w dniu 15 sierpnia w starym refektarzu Klasztoru Dominikańskiego we Wrocławiu (wejście od ul. Klemensa Janickiego).

Msza św. o godz. 12.00 w kościele św. Wojciecha - po mszy prosimy do refektarza.

Wygenerowano w sekund: 0.16
13,457,860 unikalne wizyty