Logowanie
Nawigacja
Aktualnie online
Ostatnio Widziani
| ||
| ||
| ||
| ||
|
Statystyki
Artykułów: 379
Newsów: 254
Komentarzy: 1438
Postów na forum: 899
Użytkowników: 626
Shoutbox
..?page_id=9
pl będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć
Ankieta

Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA
Stowarzyszenie

A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA
Ankieta


Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23
Archiwum ankiet
Identyfikacja
Genealogia
Księgi metrykalne
I Kataster
II Kataster
Ostatnie komentarze





Artykuły





Galeria





Galeria2





Dodatkowe strony





Top komentatorzy
![]() | 404 |
![]() | 321 |
![]() | 125 |
Ostatnie zdjęcia

Genowefa Pawluk (z. ...

Genowefa Pawluk (z d...

Jan Pawluk z żoną

Michał Świętojań...

Górnicka (z d. Świ...

Władysław Święto...

Iłowski Ryszard

Baczewicz Stanisław
Newsletter
Warto tam zajrzeć
Prace na terenie kościoła i klasztoru
Najświeższe zdjęcia z Podkamienia i z prowadzonych prac archeologicznych i remontowych.
>>Więcej zdjęć...<<
(zdjęcia dostępne po zalogowaniu się)
Kronika klasztorna
W gronie znajomych zapadła decyzja o przepisaniu Kroniki klasztoru ww. oo. dominikanów w Podkamieniu od roku 1800 rozpoczętej przez księdza Sadoka Barącza. Z racji tego, że stron jest dużo, a nawet bardzo dużo, szukamy wolontariuszy, którzy nas wspomogą chwilą wolnego czasu i przepisaniem kilku (kilkunastu) stron. Jeśli zebrałaby się dość duża grupa, to całość jest do zrobienia w maksymalnie kilka miesięcy.
Zasada jest prosta - przepisujemy słowo w słowo, nawet z literówkami z oryginalnego tekstu. Jedna strona z kroniki to jedna strona w wordzie. UWAGA - przed przepisywaniem należy sobie wyłączyć w wordzie (bądź innym edytorze tekstu) funkcję automatyczne poprawiania słów. W innym przypadku program będzie korygował tekst wedle własnego uznania.
Chętnych zbieramy przez najbliższe dwa tygodnie. Chcesz pomóc, wpisz się w komentarzu pod tym newsem.
Apel po raz drugi
Od jakiegoś czasu przybywa nam nowych Użytkowników, co mnie niezmiernie cieszy. Ucieszyłbym się jeszcze bardziej, gdyby każdy z nas sięgnął do archiwalnych, przedwojennych zdjęć przechowywanych w albumach rodzinnych, pudełkach po butach czy też w innych miejscach. Zachomikowane, a często zapomniane, z pewnością ożywiłyby stronę. Być może udałoby się nam na nich odnaleźć też naszych przodków. Nie trzymajcie tych zdjęć tylko dla siebie, podzielcie się z Nami! Odezwijcie się, a podpowiem jak możecie udostępnić te zdjęcia naszym Użytkownikom. Z apelem zwracam się głównie do osób, które nic nie udostępniły, a być może mają w rodzinnych kolekcjach niesamowite perełki sprzed lat.
Spotkanie
Jak zawsze w sierpniu Stowarzyszenie Kresowe "Podkamień" zaprasza członków Stowarzyszenia i miłośników Kresów na spotkanie. Spotykamy się w dniu 15 sierpnia w starym refektarzu Klasztoru Dominikańskiego we Wrocławiu (wejście od ul. Klemensa Janickiego).
Msza św. o godz. 12.00 w kościele św. Wojciecha - po mszy prosimy do refektarza.
Badania archeologiczne
TU
LEŻY
KAZIMIERZ
MAKULIN
SKI
PROSi
O TRO...
POZDRO
WIENIA
DO N.M.P.
UMARŁ
R.P. 1753
D. 11 LUT.
Tyle udało mi się odczytać. Proszę o ewentualne korekty. Niestety nie mamy księgi zmarłych w parafii Podkamień z tego roku, żeby pokusić się o napisanie czegoś więcej o ś.p. Kazimierzu Makulińskim. Można sie co najwyżej pokusić o poszukanie czegoś o nim w księdze ślubów, ale to trochę szukanie igły w stogu siana. Nie wiemy nawet czy wziął ślub w Podkamieniu i w jakim wieku umarł.
Józef Czerski
Nie będzie drugiego Józefa Czerskiego
Prac archeologicznych ciąg dalszy
Najpierw rewelacyjne, a potem bardzo złe informacje docierają z miejsca prac archeologicznych w Podkamieniu, ale od początku.
Podczas pracy naukowcy odkryli różne materiały archeologiczne, począwszy od zbioru artefaktów z późnego paleolitu, kończąc na obiektach z XX wieku. Głównym rezultatem było jednak odkrycie cmentarza we wschodniej części dziedzińca, w obrębie wewnętrznych murów obronnych klasztoru. Ujawniono nagrobki i pozostałości 28 pochówków, w tym groby dzieci. Według archeologów, cmentarz funkcjonował od początku siedemastego wieku.
Efektem pierwszego etapu prac archeologicznych były zalecenia dotyczące prac budowlanych na dziedzińcu. Podstawowym wymogiem postawionym przez naukowców było zachowanie w formie istniejącej cmentarza. Po zakończeniu przebudowy planowano przywrócenie części terytorium cmentarza i wystawienie odkrytych wcześniej nagrobków. Nagrobków zaś odkryto 11, w tym jeden z zachowanymi częściowo napisami. Tutaj kończą się dobre wiadomości.
Niestety zalecenia archeologów zostały całkowicie zignorowane przez budowlańców. W czasie wizyty kontrolnej 16 lipca, specjaliści zostali całkowicie zaskoczeni tym co zastali. Budowlańcy zniszczyli część cmentarza, przenieśli i uszkodzili 11 nagrobków, przez co stracono ważne informacje. Teraz nie ma możliwości powiązania tych płyt nagrobnych z konkretnymi pochówkami. Służby archeologiczne natychmiast wystosowały apel do odpowiednich władz z wnioskiem o natychmiastowe zawieszenia prac budowlanych i zapewnienie ochrony cmentarza z XVII-XVIII wieku., który jest integralną częścią kompleksu klasztornego.
Ostatecznie udało się wstrzymać prace budowlane, na teren kompleksu klasztornego wrócą archeolodzy i od poniedziałku wznowią prace badawcze. Niestety poczynionych gigantycznych szkód nie da się już raczej odwrócić.
Źródło informacji: http://www.ras.gov.ua/news/382-pid-chas-restavratsii-monastyria-v-pidkameni-znyshcheno-desiatky-pokhovan#!DSC_6567
Indeksacja cmentarza w Palikrowach
Dzięki tytanicznej wręcz pracy Michała mamy opracowany w całości cmentarz w Palikrowach.
Linki oczywiście dostępne w bocznym panelu, ale na wszelki wypadek podaję i tutaj:
Michał dziękujemy Ci za tę pracę!
Pożegnanie
dotarła do nas informacja o śmierci
który był jednym z członków Stowarzyszenia Kresowego "Podkamień".