Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 3

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 611
-> Najnowszy użytkownik: Nadiya

Ostatnio Widziani

robert1942
2 dni
swietojanski
3 dni
swist
5 dni
harry harry
6 dni
wblinski
6 dni

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1759
Artykułów: 378
Newsów: 252
Komentarzy: 1437
Postów na forum: 891
Użytkowników: 612

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [16 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 17
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarzeTop komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Nawigacja

Wyrok na Roberta Świętojańskiego

W Y R O K

Na mocy Dekretu jego Imperatorskiej Wysokości wojskowy sąd, w mieście Żytomierz opatrzył sprawę wojskowo-sądową, ziemianina powiatu krzemienieckiego, Guberni Wołyńskiej Roberta Świętojańskiego uważa, że powyżej oznaczony ziemianin został ściągany przez sądem wojskowym na mocy decyzji Wołyńskiego Gubernatora z dnia 6 kwietnia 1864 roku pod nr 4309 za uczestnictwo w buncie i ucieczce za granice.

Z dołączonej do sprawy kopii ze spisu osób powiatu krzemienieckiego wyjechawszych ze swoich miejsc zamieszkania oraz biegłych po za granice państwa w celu dołączenia do powstańców, wynika, iż oskarżony Robert Świętojański razem z bratem swoim Augustem Świętojańskim tajemnicze wyjechał ze swego majątku wieś Łosiacin w maju miesiącu 1863 roku. Na skutek czego z biegiem czasu Robert Świętojański został zatrzymany w ramach Austrii z powodu braku piśmiennego zezwolenia na pobyt i został wysłany do Rosji z powrotem rządem Austrii.

W czasie przesłuchania w dniu 12 marca 1864 roku oskarżony Robert Świętojański wytłumaczył kierownikowi policji miasta Radziwiłów, że w kwietnia miesiącu 1863 roku on tajemnicze wyjechał z Łosiacina bez paszportu do Galicji jedynie w tym celu żeby uniknąć ot pretenzij swoich kredytorów, nie dysponując odpowiednimi środkami, żeby zadowolić ich wymogi . W Galicji mieszkał u różnych ziemian do momentu ogłoszenia stanu wojennego, następnie został zatrzymany i wysłany do Rosji.

Będąc w Galicji a takoż w Rosji Świętojański nie podejmował uczestnictwa w działaniach rewolucyjnych, stosunków z osobami podejrzewanymi nie miał. To samo zeznanie oskarżony Świętojański potwierdził i pod czas przesłuchania przez sąd wojskowy z dodatkowym wytłumaczeniem, iż granice on przekręcił umysłowo i przy zdrowym rozsądku. Obecnie się znajduje w stanie po ataki choroby i po paraliżu, po paraliżu czasami przebywa w bezpamiectwie na skutek czego i mocy decyzji lekarskiej komisji powiatu krzemienieckiego w składzie lekarza, prawnika krzemienieckiego i striapczczego i ma mocy decyzji tej samej krzemienieckiej lekarskiej komisji z roku 1855 i 1856 został uznany jako chory.

Na mocy Dekretu Imperatora Rosji w dniu 2 sierpnia 1856 roku otrzymał, jako chory, za brata swego praporszczika Urbana Świętojańskiego zmarłego od ran pod czas kompanii Sewastopolskiej, roczna kwotę emerytalna w wysokości 128 rubli 70 kop. srebrem.

Krzemieniecki powiatowy prawnik zgłasza o zatrzymaniu w Austrii a w przyszłości czasu przedstawionego do niego szlachcica Roberta Świętojańskiego, między innym wytłumaczył, że w związku z tym iż oskarżony Świętojański uciekł za granice państwa tajemnicze pod czas polskich bezporiadków, w związku z tym on podejrzewa jego co do członkostwa z polskimi ugrupowaniami, te podejrzewania o wiele się wzmocnili z powodu braku przedstawionych na to dowód ze strony Świętojańskiego.

Zgodnie ze wszystkim powyżej opisanym sąd wojskowy uważa oskarżonego szlachcica Roberta Świętojańskiego winnym, zgodnie z jego własnych przyznaniem w sprawie zostawienia miejsca zamieszkania w Guberni Wołyńskiej i pobytu w Austrii bez zgody na to rządu państwa. Jako również iż zostawienie miejsca zamieszkania przebiegało tajemnicze akurat w ten samy czas kiedy w Guberni Wołyńskiej już zaciął się bunt, w związku z tym wojskowy sąd reasumując wszystko powyżej opisane przychodzi do wniosku, że oskarżony Świętojański na początku po zostawieniu domu swego dołączył się do powstańców Guberni Wołyńskiej a następnie po rozgromię polskich ugrupowań urzekł do Austrii w liczbie innych powstańców. Chociaż Świętojański nie zeznał się w przynależności do jednego z ugrupowań jako również nie został aresztowany pod czas walki, ale przynależność jego do powyżej opisanych wydarzeń wytłumaczą wszystkie wyżej opisane fakty. Oprócz tego, nie przedstawił żadnych dowodów o swojej nie przynależności do powstańców.

I na koniec wojskowy sąd przypuszcza, że oskarżony Świętojanki wchodził do składu powstańców a następnie po rozgromię polskich ugrupowań urzekł do Austrii w liczbie innych powstańców. Oprócz tego w zeznaniu samego Świętojańskiego są nieścisłości, dla przykładu w policji Radziwiłowa Świętojański wytłumaczył, iż wyjechał za granice państwa do Austrii w związku z problemami stosunków ze swoimi kredutorami, a w sadzie wojskowym zaświadczył że przekroczył granice na skutek ataki choroby i będąc w stanie nieadekwatnym.

Ale pierwsze zeznanie nie może przynależy do oprawdania Świętojańskiego, drugie z kolej w ogóle nie ma żadnych usprawiedliwień, dla tego że oskarżony Świętojański w obecności sądu wojskowego nie był zauważony jako człowiek chory psychicznie (sumaszedszi) a odwrotnie pod czas napisania zeznania w formie piśmiennej ujawnił siebie jako osoba zdrowego rozsądku, twardej pamięci, oraz logiczne wytłumaczącej myśli, czego nie można spodziewać się od osoby z przyrody chorej (duszewno bolnoj) oprócz tego ten człowiek znajdował się więcej roku w więzieniu, w różnego rodzaju złymi warunkami do życia które nie zmogli wpłynąć na jego duszewne zdolności.

A w związku z tym sąd wojskowy uważa oskarżonego liczyć do II kategorii Najwyższe zatwierdzonych reguł ogłoszonych w rozkazie Dowódcy Kijowskiego wojskowego okręgu w dniu 25 maja 1865 roku, na podstawie paragrafu 5 tego samego rozkazu i przypisach do paragrafów 199, 561 i 168 I tomu V części Swoda Woskowych postanowień.

Oskarża szlachcica Roberta Świętojańskiego 33 lat, w pozbawienie przywileju szlacheckiego i innych praw stanowych, a w tym i prawo na otrzymanie Wysoczajsze darowana jemy po śmierci brata emerytury w wysokości 128 rubli 70 kop. srebrem rocznie. Zesłać do Sybiru na katorzne pracy na sześć lat.

W tej sprawie zostali przesłuchani poniżej podane osoby:

1. Ogrodnik Zagórskiego Kwasniecki, który na mocy zeznania chłopa Wiktora Ostrowskiego, namawiał jego Ostrowskiego pójść do powstańców.

2. Szlachcic Augustyn Świętojański, co wynika z raportu krzemienieckiego powiatowego prawnika z dnia 20 marca 1864 roku pod nr 2123 uciekł do Austrii razem z bratem swoim oskarżonym Robertom Świętojańskim.

Winę woszedszych do tej sprawy osób na podstawie paragrafu 198 tomu II V części Swoda Wojskowych postanowień przedstawić na opatrzenie rewizyjnego kierownictwa.

Wykorzystane w toku tej sprawy na potrzeby wyżywienia członków sądu i inne wydatki razem 32 rubli 50 kop uzyskać z oskarżonego szlachcica Świętojańskiego, z majątkom jego postępować zgodnie z paragrafem 176 I tomu V części Swoda Wojskowych postanowień.

Wyrok ten, razem z oryginalną wojskową-śledczą sprawą Świętojańskiego przedstawić do konfirmacji Wołyńskiemu Gubernatorowi.

Sporządzony w mieście Żytomierz, lipca 10 dnia 1865 roku.

Członki wojskowo-śledczej komicji:

Praporszczik /-/ nazwisko nieczytelne

Praporszczik /-/ nazwisko nieczytelne

Praporszczik /-/ nazwisko nieczytelne

Podporucznik /-/ Iwanienkow

Porucznik /-/ Proswornin

Sztabowy kapitan /-/ Wołoszczenko

Przewodniczący /-/ ziemianin Kozicki

Audytor /-/ Murawjew


Tłumaczenie odnosi się do zdjęcia z galerii "Z archiwum Świętojańskich" pod nazwą "Wyrok" - do zobaczenia pod tym linkiem -> ZDJĘCIE


Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze

#1 | swietojanski dnia czerwca 01 2010 13:06:00
Chcę tylko zaznaczyć, że tekst został zachowany w oryginalnej pisowni tłumaczenia z jęz. rosyjskiego.
Ten Świętojański przeżył Syberię i powrócił do domu, ale jego dalszych losów nie znam.
Czesław Świętojański
#2 | swietojanski dnia lipca 19 2019 17:54:40
A teraz wpadła mi w ręce taka wzmianka datowana 07.09.1865: polityczny przestępca umarł w żytomirskim zamku więziennym.
Jeżeli to prawda, to powstaniec Robert Świętojański wcale na Syberię nie pojechał.
Czesław Świętojański

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.06