Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 611
-> Najnowszy użytkownik: Nadiya

Ostatnio Widziani

robert1942
1 dzień
swietojanski
2 dni
swist
5 dni
harry harry
5 dni
wblinski
5 dni

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1759
Artykułów: 378
Newsów: 252
Komentarzy: 1437
Postów na forum: 891
Użytkowników: 612

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [16 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 17
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarzeTop komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Nawigacja

Boże stopki

Maksymilian Bauch

Boże stopki

Archeologia i folklor

kamieni z wyżłobionymi śladami stóp. 

Warszawa 1907 

 

Obrazy artykułów: stopka1.jpgPodkamień, miasteczko pow. brodzkiego. Według podania, przebywali niegdyś w tych stronach Połowcy, a na miejscu gdzie dziś stoi kościół, miało stać ich pogańskie bożyszcze. PojawiłaObrazy artykułów: stopka2.jpg się w tej okolicy drużyna, pielgrzymujących zakonników, obaliła ołtarze bogów i osiedliwszy się, nazwała wzgórze ,,Górą Różańcową“. Faktem jest, że dominikanie osiedli w Podkamieniu w XV wieku i zbudowali tu klasztor i kościół. W 1739 r. wystawili oni wielce kosztowną, kaplicę Stopek Maryi. Obok dużego kamienia, stała. cerkiew unitów rusińskich, a gdy ta, się spaliła, oddano rusinom (1788) ową kaplicę. Pozwolono tylko wyjąć święte stopki. Przeniesiono je do kościoła o.o. dominikanów za chór, gdzie przez lud są nawiedzane i ze czcią, całowane. Przyjętym zwyczajem pobożni wycierają stopki piaskiem, którego używają w dolegliwościach; wskutek tego częstego wycierania cudowny znak w kamieniu znacznie się zatarł. Powierzchnia kamienia, na. której jest stopka, ma formę kwadratową o boku 65 ctm. Kamień ogrodzono kratą, żelazną również w czworobok.

W 1716 r. wyszła w druku książeczka z opisem klasztoru podkamieńskiego, której jeden rozdział poświęcony jest stopkom. "Te stopki święte - pisze autor, — które na wielkim i twardym kamieniu, idąc od miasta w górę, są cudownie wyrażone i jakoby z kamienia wyrosłe, teraz w kaplicy zostające, lubo dla dawności i spalenia kościoła utraciły podania o swoich początkach wypisane, jako dla tegoż przypadku i wiele innych monumentów zginęło. Przecież JMC Komisarze z pilnością, przejrzawszy świeże pisma, konnotacye i świadectwa to dekretem swoim ogłosili, że od roku 1617 na tem miejscu pewne, oczywiste widzenia różnym ludziom tak świeckim jako i duchownym objawione były, osobliwie obywatelom Podkamieńskim blisko góry mieszkającym, którzy pamiętali, jako na tem miejscu (na którem teraz kaplica Stopek Panieńskich) lampy i świece gorejące (a podobno i osobę Panieńską Najświętszej Matki) widziano. Drudzy pod przysięgą zeznawali, że to 0d swoich przodków słyszeli, że na tem miejscu słyszane były przedziwne i anielskich głosów wdzięczność wyrażające śpiewania. O czem w pismach klasztornych Komisaryat doczytał się i oznajmił. Toż świadczył na ten czas i Wielmożny JMC Pan Aleksander Cetner, Chorąży Podolski, Dziedzic na Podkamieniu, że wiele relacyj ustnych o tych Stopkach od rodzica swego uslyszał, które konkludowały przytomność na tam miejscu Najświętszej Panny. Bo sam Bóg z Matką, swoją Najświętszą objaśniali to miejsce ludziom żyjącym i dowodzili, że go mają w opiece, ponieważ ona tak rzetelnie te ślady swoje Panieńskie dla uszanowania wyraziła, jakoby mówiła: "Adorate in loco, ubi steterunt pedes mei“. Kiedy pustowało to miejsce, młynarz jeden ten kamień, na którym są stopki, chcąc wziąć do swego młyna, wykopywał: zaczął ci wprawdzie z wielką praca (co i dotychczas znać), ale mu potem ręce odrętwiały, jakoby kamieniały, zaczem zaniechał wszystkiego usiłowania, bo się w tym swoim przypadku dowiedział od ludzi, że stopki cudowne są i w powadze. Chcieli potem Ojcowie ten kamień przenieść do kościoła na Górę (bo trudno było na cudzym gruncie kaplicy wystawić) dla większej uczciwości tak cudownego wyrażenia, ale nie mogli nastarczyć sił i żelaz do tego skutku. Zaczem S. P. JMC Pan Dziedzic pozwolił, aby kaplicę postawiono, co i uczynili Ojcowie. Do tych Stopek, gdy szła JMC Pani Chorążyna Koronna Pieniawska córka JMC Pana Chodkiewicza wojewody Trockiego, wielkich cnót pani, rzekła to: jeżeli te stopki są prawdziwe znaki Najświętszej Panny, to mi tu da Bóg skruchę i żal serdeczny za grzechy, i zaraz na modlitwę klęknąwszy, poczęła się trwożyć na sercu, a w tym punkcie wyniknęły obfite łzy z oczu, znaki skruszonego serca i żalu, gdy te stopki całując czciła.

Cudowny obraz Matki Boskiej w kościele o. o. dominikanów w Podkamieniu, którego podobiznę tu podajemy pochodzi z początku XVIII w. Wielce oryginalny jest ten obraz w formie stopy.


Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.06