Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 611
-> Najnowszy użytkownik: Nadiya

Ostatnio Widziani

Marichka
3 dni
robert1942
1 tydzień
swietojanski
1 tydzień
swist
1 tydzień
harry harry
1 tydzień

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1759
Artykułów: 378
Newsów: 252
Komentarzy: 1437
Postów na forum: 891
Użytkowników: 612

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [16 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 17
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarzeTop komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Nawigacja

Matka Kolumba

Obrazy artykułów: rbialecka.jpg

UFNOŚĆ, MIMO TRUDNOŚCI
 Róża Białecka - Matka Kolumba (1838-1887)
 S. Aleksandra Zaręba OP

"Miała ona w sobie taką ufność, że nie przestawała wierzyć Bogu
i pokładać w Nim nadziei nawet wtedy, gdy po ludzku sądząc,
sprawy układały się beznadziejnie."

 DZIECIŃSTWO I POWOŁANIE


Róża Białecka, późniejsza Matka Kolumba, dzieciństwo spędziła w dworku w Jaśniszczach (obecnie Ukraina), wychowując się wraz z dwiema siostrami, Marią i Władysławą, w atmosferze głębokiej wzajemnej rodzinnej miłości, prawdziwej chrześcijańskiej pobożności i patriotycznej postawy swych rodziców. Przez gościnny i życzliwy dom Białeckich przewijało się wiele świętych osób, dyskutowano na temat trudnych problemów społecznych, szukano możliwości ich rozwiązań.
W dworku państwa Białeckich znajdowała się kaplica, w której każdego dnia cała rodzina wraz z gośćmi i służbą klękała do modlitwy różańcowej. Tak kształtowała się maryjna pobożność późniejszej Założycielki Zgromadzenia Sióstr św. Dominika. Pierwszą Komunię świętą, ze względu na chorobę, przyjęła już w ósmym roku życia. W dniu przyjęcia sakramentu bierzmowania, mając lat 12, złożyła prywatny ślub wstąpienia do klasztoru.


FUNDACJA KLASZTORU


Róża, za radą swego spowiednika, w połowie 1856 r. spotkała się w Podkamieniu z generałem dominikanów o. Wincentym Jandelem, by z nim porozmawiać o swoim powołaniu. Zgodnie z jego sugestią miała we Francji odbyć formację zakonną i rozeznać wolę Bożą, czy przeszczepić zgromadzenie zakonne do Polski, czy pozostać w "kraju Franków". W klasztorze sióstr dominikanek w Nancy otrzymała habit zakonny i imię Maria Kolumba. W klasztorze pozostawiła świadectwo gorliwej, rozmodlonej i pokornej zakonnicy. W czerwcu 1859 r. wróciła do Polski i zorganizowała klasztor sióstr dominikanek w dobrach hrabstwa Tarnowskich w Wielowsi k. Sandomierza.

Do Wielowsi przybyła z dwoma aspirantkami i rozpoczęła tam pracę charytatywną wśród chorych. W sierpniu 1861 r. został otwarty w Wielowsi nowicjat dla czterech kandydatek. Formację sióstr prowadziła Matka Kolumba osobiście, podejmując wraz z nowicjuszkami pracę wśród chorych w ich własnych domach i w apteczce klasztornej, katechizację dzieci, młodzieży i dorosłych w Wielowsi i okolicznych wioskach, a także nauczanie dzieci w szkole parafialnej. W 1863 r. w związku z wybuchem powstania styczniowego Matka Kolumba, narażając na kasatę zgromadzenie, zorganizowała w Wielowsi i Dzikowie szpitale dla rannych powstańców. 


Z MARYJĄ KU BOGU


Matka Kolumba od dObrazy artykułów: rbialecka1.jpgziecka była chorowita. Przez całe życie trawiła ją gruźlica płuc.Mimo to prowadziła bardzo gorliwe życie modlitwy i umartwienia, pracy apostolskiej, niezmordowanej pracy nad formacją sióstr i nad podstawami prawnymi zgromadzenia. 
Całe życie bardzo głęboko przeżywała swoją wiarę, relację z Panem Bogiem. Od dziecka widać było niesamowitą wrażliwość jej sumienia na sprawy Boże i ludzkie. W Maryi widziała Tę, która była najczystsza i najświętsza z ludzi. Prosiła Maryję: "Ty mnie wychowuj dla Niego i podług jego myśli". Z oddaniem pracowała i służyła Bogu i bliźnim, wiedząc dobrze, że - jak mawiała - "wszystko jak sen przeminie, to tylko pozostanie, co dla Boga uczynimy". 
 Wielokrotnie doświadczała pomocy Jezusa i pociechy jego Matki w chwilach cierpień i pokus, których Pan Bóg jej nie skąpił. Rozumiała, że aby działać wspólnie z Panem Jezusem, trzeba Mu całkowicie oddać się i zawierzyć, dlatego w duchowym testamencie pozostawiła siostrom napomnienie: "Kochajcie Pana Jezusa, obcując ciągle z Nim duchownie, bo to jest wielka dźwignia dla duszy w chwilach największych nawet utrapień; tam tylko ulgę znaleźć można. I do Matki Najświętszej uciekajcie się z ufnością". 
Kochała modlitwę różańcową, powtarzała: "Różaniec - to skarb dzieci św. Dominika. W Różańcu nie oddziela się Maryi od Jezusa, przez którego tylko ta Boska Matka jest wszystkim dla nas".

W życiu Matki Kolumby kult Maryi ściśle związany był z kultem Najświętszej Eucharystii. Tak było od najmłodszych lat, kiedy w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej przyjęła po raz pierwszy Pana Jezusa do swego serca. Potem zawsze już będzie ponawiać swoje oddanie Zbawicielowi przez pośrednictwo Maryi, prosząc, by Ona uczyła ją postawy oddania i całkowitego zawierzenia Jezusowi. 

Założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Dominika urodziła się 23 sierpnia 1838 r. w Jaśniszczach. Zmarła w opinii świętości 18 marca 1887 r.

Źródło: "Rycerz niepokalanej" luty 2014

 

Materiał nadesłała Ariadna.


Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.09