Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 611
-> Najnowszy użytkownik: Nadiya

Ostatnio Widziani

robert1942
1 dzień
swietojanski
2 dni
swist
5 dni
harry harry
5 dni
wblinski
5 dni

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1759
Artykułów: 378
Newsów: 252
Komentarzy: 1437
Postów na forum: 891
Użytkowników: 612

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [16 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 17
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarzeTop komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Nawigacja

Tadeusz Rojek

Ksiądz Tadeusz ROJEK, syn Walentego i Heleny z d. Kojat, ur. 7 lipca 1913 roku w Popowcach, parafii Podkamień, pow. Brody, w Archidiecezji Lwowskiej.

Do szkoły podstawowej uczęszczał w Podkamieniu, zaś do gimnazjum – w Brodach, które ukończył w roku 1932. W tym samym roku zgłosił się do Seminarium Duchownego we Lwowie: w latach 1932-1937 ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 czerwca 1937 r. z rąk Ks. Arcybiskupa Bolesława Twardowskiego, w Katedrze lwowskiej.

Pracę duszpasterską rozpoczął w sierpniu 1937 r. w parafii Tłumacz. W roku 1939 został przeniesiony do Monastarzysk, a w roku 1941 objął administrację parafii Słobódka Dolna. W roku 1944, za zgodą Władzy Diecezjalnej, wyjechał na teren Polski centralnej do parafii Olchowa, gdzie obsługiwał kościół filialny w Pogwizdowie.

W sierpniu 1945 r. przybył na Ziemie Odzyskane i otrzymał od Administratora Apostolskiego Ks. Dra Karola Milika, dekretem z dnia 4. IX. 1945 r. oznaczonym numerem porządkowym 1, administrację parafii Byczeń. W Byczeniu pracował do roku 1948; w tymże roku objął administrację parafii Kamieniec Ząbkowicki, gdzie pracował do roku 1953.

W roku 1953 został mianowany administratorem parafii Starczów, pow. Ząbkowice; tu przepracował 16 lat i tu zastała go śmierć. Zmarł nagle na zawał serca 11 kwietnia 1969 r. Do ostatniej chwili był czynny. na posterunku duszpasterskim, katechizując młodzież i dzieci.

Suchy rejestr dat i parafii w których pracował Ks. Tadeusz Rojek przez 32 lata swojego kapłaństwa wzbogaciłyby zapewne szczegółowy wykaz duszpasterskich osiągnięć – odprawionych przezeń Mszy świętych, udzielonych Sakramentów, wygłoszonych kazań, odbytych lekcji religii, udzielonych porad i pomocy oraz odbudowanych kościołów i wyremontowanych budynków plebańskich. Zamiast tego rejestru – jako wyraz uznania za dobrze spełnione i przeżyte Kapłaństwo – niech posłużą urzędowe akty Kościelnej Władzy Diecezjalnej, które dokumentują wierność Ks. Tadeusza Rojka Bogu, Kościołowi i Archidiecezji, i są dowodem zaufania, jakim darzyła go Władza Diecezjalna. W dowód uznania Śp. Ksiądz Tadeusz Rojek - przez cały prawie okres swej pracy– na Ziemiach Zachodnich pełni obowiązki dziekańskie; w roku 1959 – odznaczony zostaje przez Ordynariusza Archidiecezji tytułem kanonika, zaś w roku 1964 otrzymuje przywilej noszenia Rokiety i Mantoletu. Ordynariusz Archidiecezji, Wrocławskiej przesyłając odznaczenie - tak pisze:

„Miło mi przesłać Przewielebności Twojej załączony dekret, jako wyraz mego uznania za dotychczasową pracę kapłańską w Archidiecezji. Cieszę się, że mogę przynajmniej w ten sposób okazać wdzięczność za wielki trud w Winnicy Pańskiej”.

Miłość i szacunek parafian, kolegów kapłanów i świeckich, już za życia były wyrazem wielkiego uznania dla trudu kapłana-pioniera katolicyzmu i polskości na Ziemiach Zachodnich, a przede wszystkim za jego szlachetność, dobroć i staropolską gościnność. Wieść o nagłym zgonie śp. Ks. Tadeusza Rojeka okryła żałobą całą parafię i dekanat. Przez trzy dni do późnej nocy wierni gromadzili się w kościele przy trumnie swego nieodżałowanego duszpasterza, modląc się za Jego duszę.

Uroczystości pogrzebowe trwały 3 dni. W sobotę dnia 12 kwietnia, przy współudziale kapłanów kondekanalnych i licznie zebranych wiernych, przeprowadzono trumnę z plebanii do Kościoła, gdzie odprawiona została Msza św. za duszę Zmarłego i modły żałobne. W niedzielę 13 kwietnia o godz. 17 Mszę św. żałobną ze słowem pasterskim odprawił Ks. Biskup Wincenty Urban.

W poniedziałek 14 kwietnia o godz. 16 Mszę św. pogrzebową odprawił, ostatnie słowo pożegnalne wygłosił ido grobu odprowadził zmarłego Ksiądz Arcybiskup Bolesław Kominek; egzekwie przy katafalku odprawił Ks. Prałat Wacław Szetelnicki, a kazanie pogrzebowe wygłosił kolega kursowy zmarłego Ks. Stefan Helowicz. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyły liczne rzesze wiernych i 124 kapłanów.

Jasno i radośnie świecące słońce – połączyło swe złociste promienie z grudką czarnej ziemi, rzuconą na trumnę śp. Ks. Tadeusza Rojka, ręka Ojca Archidiecezji Ks. Arcybiskupa Bolesława Kominka i opromieniło tę niezapomniana chwilę – odejścia do wieczności kolejnego żołnierza-kapłana.

Ciało – do dnia Zmartwychwstania złożono, w pieczołowicie przez dobrych parafian wymurowanym i przygotowanym grobie; dusza, ufamy, poszła do stóp Mistrza, Którego śladami – tak wiernie i cicho szedł przez całe życie – Śp. Ks. Tadeusz ROJEK, kapłan według Bożego Serca, przyjaciel Boga i ludzi.

(Ks. Dziekan Stefan Helowicz – Wrocław)


Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.06