Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 611
-> Najnowszy użytkownik: Nadiya

Ostatnio Widziani

Marichka
3 dni
robert1942
1 tydzień
swietojanski
1 tydzień
swist
1 tydzień
harry harry
1 tydzień

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1759
Artykułów: 378
Newsów: 252
Komentarzy: 1437
Postów na forum: 891
Użytkowników: 612

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [16 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 17
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarzeTop komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Nawigacja

Z prasy 2

Obrazy artykułów: gazeta13.jpg

 

Zaraza w stadninie hr. Cetnera w Podkamieniu. Nadeszły z Brodów list donosi nam:  Z końcem miesiąca czerwca weterynarz powiatowy w Brodach p. Leon Lubliner objeżdżając powiat zajechał do Podkamienia, tu badając stadninę hr. Cetnera, odkrył zarazę stadniczą (Be schaiseuche. Lues wenerea equi). Rzecz się tak miała: zarazą tą dotknięte zostały dwa ogiery ze stadniny rządowej stacyonowanej w Podkamieniu, nie wiedząc o chorobie tej użyto ogierów tych dla klaczy w stadninie hr. Cetnera i w ten sposób zaraza powstała w jego stadninie.

Wobec doniosłości tej zarazy, która należy do bardzo rzadkich wypadków (od 16 lat nie grasowała w naszym kraju, a obecnie nie grasuje w całej naszej monarchii), przyjechał weterynarz krajowy p. Ludwik Timoftiewicz, a z nim dla badania zarazy tej dyrektor instytutu weterynaryjnego we Lwowie p. dr. Józef Szpilman wraz z wszystkimi słuchaczami III-go roku.

Weterynarz krajowy Timoftiewicz wspólnie z weterynarzem powiatowym Lublinerem przedsięwzięli stosowne środki ku stłumieniu tej zarazy. Za zezwoleniem ministerstwa zgładzone jednego z zarażonych ogierów rządowych, drugiego zaś odesłano do instytutu weterynaryjnego we Lwowie dla celów naukowych. M.
Źródło: Dziennik Krakowski (Krakauer Tagblatt) 16. Juli 1896

Obrazy artykułów: gazeta14.jpg

 

Nowa stacja telegraficzna została otworzoną dnia 4 bm. w Podkamieniu połączona z urzędem pocztowym z ograniczoną służbą dzienną.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 8. April 1887

 

Najazd powietrza atmosferycznego.
Pierwsza połowa czerwca, dobiegająca końca, będzie długie lata pamiętną naszemu krajowi jako pora niesłychanych dotychczas, a okropnych rewolueyj atmosferycznych. Pierwszy to raz kraj nasz jest widownią gwałtownych cyklonów, czyli trąb powietrznych, powstających zazwyczaj w okolicach, gdzie stosunki atmosferyczne przedstawiają wielkie kontrasty.
Gorący maj i napływający w czerwcu potężny prąd oziębionego powietrza z północy przy sprzyjających (niestety) warunkach klimatycznych naszego kraju wywołał te zjawiska, które znaczą ślad swój zniszczeniem w północno-wschodniej części naszego kraju. Katastrofa w Berezowicy nie była jedyną w swym rodzaju.
Dzień 9. bm. czarnemi zgłoskami zapisał się w pamięci mieszkańców powiatu brodzkiego. Oto, co piszą do Nowej Reformy o katastrofie w Podkamieniu:
„Od samego rana było bardzo duszno, lecz pogodnie, około godziny 4 popołudniu zaczęło się chmurzyć, a powietrze stało się jeszcze więcej dusznem. Po godzinie 5 zaczęło grzmieć bez najmniejszej przerwy i coraz bardziej ściemniać się, upadł niewielki deszcz, przez cały ten czas wiatru najmniejszego nie było. Raptem o godzinie 6 dał się słyszeć szum w powietrzu, zerwał się gwałtowny wicher i przez 5 minut już nic nie było widać, ani słychać, prócz wzmagającej się ciemności, trzeszczenia wiązań dachu i wycia wichru.
 Była to trąba powietrzna, która przeszła nad Podkamieniem, posuwając się w kierunku od zachodu ku wschodowi. Czas trwania huraganu nie wyniósł więcej nad 5 minut, lecz czas tak krótki wystarczył na sprowadzenie takiego zniszczenia, jakiego i pogorzel możeby nie spowodowała.
Z wielu domów, krytych blachą, lub gontami, nie mówiąc już o chatach ze słomianą strzechą, huragan dachy w całości pozrywał, blachę poskręcał i o kilkaset kroków pozanosił. Ulice i rynek były formalnie zasłane słomą z dachów, kawałami blachy, mnóstwem gontów. Kilkanaście budowli jest zupełnie zniszczonych, gdzieindziej sterczą tylko ściany i kominy. Największą szkodę ponieśli jednak ci z mieszkańców, których jedynem utrzymaniem były sady, w wielu nie ma żadnego już drzewa całego, starsze połamane, młodsze powyrywane z korzeniami.
W miejscowym klasztorze OO. Dominikanów huragan zerwał w całości dach z jednego skrzydła klasztoru, również i wiązanie dachu i wiele z tego przeniósł nad dwoma równoległemi skrzydłami do ogrodu klasztornego, gdzie kilka belek o średnicy do 20 cm. wbił na jaki metr lub może więcej w ziemię tak, że sterczą w niej ukośnie. Krzyż z koroną i bania na wieży kościelnej znacznie zostały pochylone.
W alei, prowadzącej z miasta do pałacu właściciela Podkamienia hr. Cetnera, zostało wyrwanych z korzeniami 39 drzew topoli. W lasach podobno powyrywane z korzeniami leżą pokotem dęby i buki, tak grube, że dwóch lub trzech ludzi zaledwie mogło jeden objąć. Obecnie słychać tylko płacz i narzekania, szczególniej jest rozpaczliwem położenie sadowników, których żelazny kapitał — drzewa owocowe — kompletnie stracone, a te ich żywiły i utrzymywały. Szkoda nawet w przybliżeniu obecnie nie da się ocenić.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 14. Juni 1891

 

Kontrabandy. Dwutygodnik straży skarbowej donosi: Oddział straży skarbowej w Podkamieniu koło Brodów przytrzymał 8. kwietnia znanego przemytnika Hillela Bekiesza i zakwestjonował u niego 31 klgr. tabaki, a 9 1/2  klgr. tytoniu rosyjskiego krajanego.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 4. Mai 1893

 

Brody 6. czerwca. (Radosna wiadomość. Dopełniająca szkoła rolnicza. Z Sokoła).
Po wesołej minie naszego burmistrza poznano wczoraj, iż stało się coś niezwykle zadowalającego w mieście. Rzeczywiście jest powód do radości w kołach radzieckich, albowiem wybory do rady gminnej zostały zatwierdzone po odrzuceniu protestów.
Staraniem tutejszej rady szkolnej okręgowej dostaje powiat nasz dopełniającą szkołę rolniczą, którą władza szkolna, po zbadaniu warunków rozmaitych miejscowości, zakłada w Podkamieniu przy tamtejszej szkole ludowej. „Gazeta Brodzka” wspominając o tem, dodaje, że dzisiaj trudno przesądzać o rezultatach, jakie kurs rolniczy w przyszłości wyda i z jaką wiarą spotka się u ludu naszego; to jednak pewna, że reforma szkoły w Podkamieniu na szkołę o charakterze rolniczym jest faktem doniosłym, który w przyszłości wielki wpływ w ogóle na szkolnictwo w tutejszym okręgu wywrzeć może. Pominąć w końcu nie mogę, że naczelnik gminy w Podkamieniu i członek rady szkolnej okręgowej hr. Cetner wielce się tej sprawie przysłużył.
Wielkie przygotowania robią około uroczystości poświęcenia sztandaru „Sokoła”. Zawiązał się już komitet złożony z wydziału, tudzież druhów Mayera, Horitzy, Kallira, Brzezińskiego i Boreckiego. Na ćwiczenia gimnastyczne uczęszcza obecnie znacznie więcej niż zwykle, pewien ruch i życie obudziło się w „Sokole” i jest nadzieja, że uroczystość wypadnie należycie.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 8. Juni 1895

 

Dla lekarzy. Wydział powiatowy w Brodach ogłasza konkurs na posadę lekarza okręgowego Podkamieniu. Okręg sanitarny w Podkamieniu, z siedzibą w Podkamieniu, utworzony zostanie z dniem 1. stycznia 1896, a obejmować będzie 20 gmin z ludnością 17396 na obszarze 280 kim. kwadr., z płacą roczną 500 zł. i ryczałtem na koszta podróży służbowych 350 zł.
Konkurs do końca października.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 15. August 1895

 

Brody 27. października. (Otwarcie szkoły rolniczej.). Zeszłego tygodnia nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły rolniczej w Podkamieniu. Po uroczystem nabożeństwie odprawionem w tamtejszym klasztorze odbyło się właściwe otwarcie w budynku szkolnym w obecności młodzieży szkolnej i publiczności. Po przemówieniach przedstawicieli władz szkolnych, którzy podnosili zasługi hr. Cetnera około założenia tej szkoły; zaprosił uczestników uroczystości hr. Cetner do siebie na obiad.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 30. Oktober 1895

 

Dyrekcja poczt i telegrafów we Lwowie przeniosła oficjałów: Aleks. Orłowskiego z Podkamienia do Krakowa, a Rom. Bielańskiego ze Lwowa do Podkamienia, poruczając temu ostatniemu kierownictwo urzędu pocztow. i telegr. w Podkamieniu koło Brodów.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 23. Oktober 1900

 

W Podkamieniu w powiecie brodzkim od dawna już szerzy się tyfus głodowy. Namiestnictwo nadesłało 200 koron na zakupno żywności dla najbiedniejszych.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 26. März 1902

 

Brody. Dnia 17. lipca z. r. na odpust w Podkamieniu, przybyła kobieta z 7-letnim synkiem, który jednak zgubił się. Jeden z dziadów wziął go, wydłubał mu oczy, połamał ręce, jednem słowem zrobił go kaleką. Niedawno temu był znów odpust w Milatynie. Matka tego dziecka, kobieta bardzo pobożna, udała się na ten odpust i tam zobaczyła chłopaka, a nie poznawszy go, dała mu bułkę, mówiąc: „Zeszłego roku skradziono mi chłopaka w twoim wieku, módl się za jego zdrowie, jeśli zdrów, a jeśli umarł, to módl się za jego duszę“. Chłopczyk odpowiada „może to ja, ja ten chłopczyk, bo i mnie zeszłego roku dziady złapali" i t. d. Od słowa do słowa poznała swego chłopca i dopiero lament, płacz, powstał tam zgiełk, przyszedł żandarm i zaczął aresztować żebraków, wskutek natłoku dał strzał w powietrze, przyszli mu na pomoc koledzy, i zaaresztowano 25 dziadów.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 4. Juli 1903

 

Nowy sąd powiatowy w Podkamieniu.
„Gazeta Lwowska” ogłasza rozporządzenie ministerstwa sprawiedliwości, postanawiające utworzenie w okręgu sądu obwodowego w Złoczowie, sądu powiatowego w Podkamieniu dla gmin i obszarów dworskich: Czernica, Hucisko Brodzkie, Nakwasza i Tetylkowca okręgu sądu powiatowego w Brodach, dalej dla gmin i obszarów dworskich: Czepiele, Dudyń, Hołubica z Żarkowem, Huta Pieniacka, Jaśniszcze, Kułyszcze, Litowisko, Majdan Pieniacki, Maleniska, Niemiacz, Palikrowy, Pańkowce, Pieniaki, Podkamień, Popowce, Sztyberówka, Szyszkowce i Zwyżyń, okręgu sądu powiatowego w Założcach. Dzień rozpoczęcia urzędowej czynności tego sądu będzie później ogłoszony.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 25. Dezember 1903

 

Z Brodów piszą nam: Założony przed kilku laty kurs rolniczy w Podkamieniu dla braku uczniów upada, a Rada szkolna krajowa poleciła przenieść tę szkołę do innej miejscowości w tym okręgu.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 6. April 1905

 

W Podkamieniu w miejsce zwiniętego kursu rolniczego ma być założony kurs szewski.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 23. Mai 1905

 

Zarząd sprawiedliwości odda w drodze publicznej rozprawy ofertowej wykonanie budynków na  pomieszczenie Sądu powiatowego, aresztów i Urzędu podatkowego w Podkamieniu przedsiębiorcy uprawnionemu do wykonywania przemysłu budowlanego. Suma kosztorysowa robót w przedsiębiorstwo oddać się mających wynosi 142417 K 63 h.
Rozprawa ofertowa odbędzie się dnia 7. października 1907, o godzinie 10-tej przed południem w biurze ck. min. st. Radcy budownictwa Franciszka Skowrona w gmachu sprawiedliwości we Lwowie ul.  Batorego 1.
Przy otwarciu ofert, mogą być obecni oferenci. Do ofert dołączone być ma potwierdzenie Dyrekcji kancelarji Urzędów pomocniczych ck. wyższego Sądu krajowego we Lwowie o złożenia wadjum w kwocie 7100 K.
Oferty wnosić należy na ręce rzeczonego st. Radcy bud. najpóźniej do chwili rozpoczęcia rozprawy ofertowej.
Wybór oferty i zatwierdzenie rozprawy ofertowej nastąpi przez ck. Ministerstwo sprawiedliwości.
Plany, opis i warunki budę wy przejrzeć można w biurze wymienionego wyżej st. Radcy bud. w godzinach urzędowych. Tam udzielane będą zgłaszającym się oferentom wyjaśnienia, tak co do wykonania bydowy, jak i warunków spłaty.
Z Prezydjum ck. wyższego Sądu krajowego.
Lwów, dnia 20. września 1907.
Tchórznicki mp.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 24. September 1907

 

Zmarli we Lwowie w 73 r. życia, żołnierz z r. 1863, znany sportowiec hr. Albert Cetner, właściciel dóbr ziemskich. Eksportacja zwłok na główny dworzec odbędzie się dziś o g. 2 popoł, a złożenie zwłok w grobowcu rodzinnym w Podkamieniu, koło Brodów, nastąpi 16. bm. o g. 11 rano.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 14. Juli 1909

 

Poszukiwanie zaginionych.
Pana Stanisława Jedlińskiego zawiadamia p. Józef Szlosek, że żona jego jest zdrowa i mieszka w Podkamieniu. List wysłany do p. Jedlińskiego do Białej nie został doręczony, gdyż adresat tam nieznany.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 17. September 1915

 

W Podkamieniu w 63. roku życia umarła Tekla ze Stockich Baczewicz.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 29. Dezember 1915

 

Pożar klasztoru OO. Dominikanów w Podkamieniu. Ciężkie próby przechodzi w czasie wojny piękny klasztor OO. Dominikanów w Podkamieniu. Uszkodzony znacznie w czasie cofania się Rosjan z Galicji ubiegłego roku, w którym to czasie padły ofiarą pożaru spowodowanego przez pocisk szrapnelowy cenne pamiątki i dokumenty, został przy wydatnej pomocy obozujących tam władz wojskowych częściowo odbudowany i odrestaurowany. Aż oto ubiegłego tygodnia klasztor doznał nowej straty. W czasie burzy piorun ugodził w wieżę, niszcząc ją, powodując przytem pożar klasztoru. Dzięki akcji ratunkowej ze strony wojska, większa część zagrożonego pożarem klasztoru uratowano, tak że spłonął tylko dach. Szkoda wynosi kilkadziesiąt tysięcy koron.
Źródło: Kuryer Lwowski (Lemberger Courier) 7. Juni 1916

Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze

#1 | kacha dnia sierpnia 07 2017 12:41:01
I takie drobne i fakty i ciekawostki składają się na wielką HISTORIĘ. Dziękuję Panie Krystianie. Smile

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.10