Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 611
-> Najnowszy użytkownik: Nadiya

Ostatnio Widziani

robert1942
1 dzień
swietojanski
2 dni
swist
5 dni
harry harry
5 dni
wblinski
5 dni

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1759
Artykułów: 378
Newsów: 252
Komentarzy: 1437
Postów na forum: 891
Użytkowników: 612

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [16 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 17
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarzeTop komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Nawigacja

Korespondencja urzędowa

ODPIS

Okręgowa Ekspozytura Sekcji Opieki Ministerstwa Spraw Wojskowych w Złoczowie

L:447/21

Do p. Józefa Tarzyńskiego notariusza w Podkamieniu

Złoczów, dnia 19 II 1921

W załatwieniu pisma z dnia 11/2 1921 w sprawie racji żywnościowych weterana z r. 1863 Moszka Grünseida, oznajmia się, że racje te nie są bezpłatne, i przy poborze takowych w odnośnym Wojsk. Urzędzie gospodarczym należy złożyć przypadającą należność wedle cen żołnierskich wzgl. oficerskich. Również w myśl rozp. M.S. Wojsk. Dep. VII. L.130656 z. prawo poboru artykułów spożywczych, wchodzących w skład racji żywnościowej, przedawnia się dopiero w przeciągu 4 miesięcy, wobec czego i powyższy weteran swe zaświadczenia na racje żywnościowe może zrealizować, a najdogodniejszą dla niego sposobnością do uskutecznienia tego byłoby oddanie tej sprawy do załatwienia jednemu z Oddziałów wojskowych, załogujących w Podkamieniu lub najbliższej okolicy, który równocześnie z poborem swojego zapotrzebowania artykułów spożywczych w odpowiednim Urzędzie gosp. i racje dla wspomnianego weterana podjąć mógłby ub. za poprzednim złożeniem przez niego przypadającej ceny za racje.

Wreszcie zaznacza się, że w myśl najnowszych przepisów zaświadczenia na pobór racji żywn. od ½ br. począwszy, nie wydają Abr. Eksp. S.O. lecz najbliżej miejsca zamieszkania weterana położone komisje gosp. załogujących Oddziałów wojsk, które też udzielać będą wszelkich w tym kierunku żądanych wyjaśnień i wskazówek. W końcu zauważa się, że w sprawie odzieży dla weteranów tut. Ekspozytura nie otrzymała, dotąd żadnych zarządzeń i w sprawie tej zwrócić by się należało wprost do Sekcji Opieki M.S. Wojskowych w Warszawie.

Kierownik Ekspozytury.

/podpis nieczytelny/

 


 

ODPIS

Józef Tarzyński, notariusz w Podkamieniu koło Brodów

Pełnomocnictwo mocą którego ja podpisany Moszko Grünseid będąc osobiście z powodu podeszłego wieku przeszkodzonym mianuję p. Dawida Dobowera w Podkamieniu moim pełnomocnikiem i upoważniam go w moim imieniu i zastępstwie do podjęcia względnie odbioru przyznanej mi w myśl rozp. Gen. Ekspozytury S.O.M.S. Wojsk w Krakowie z 13/10 1920 C 73303/20 i rozkazu D.O.G. Lwów op. 122/20 – jako weteranowi z r. 1863 racji żywnościowej z wojsk, Urzędu gospodarczego w Złoczowie pobierać się mającej. Pełnomocnictwo to ważne jest aż do chwili odwołania drogą pisemną, przeto na tak długo jak długo prawo poboru tych racji przysługiwać mi będzie, a cokolwiek rzeczony mój pełnomocnik w tej sprawie w celu podjęcia tych racji zdziała już wszystko z góry za ważne i mnie obowiązujące uznaję. W dowód czego pełnomocnictwo t własnoręcznie podpisuję.

Podkamień, dnia 11 listopada 1920. Znak ręczny Moszka Grünseida, podpisałem jako świadek Herman Olesker, mp. Wolf Silberg mp.

Pełnomocnictwo przyjmuję Dawid Dobower mp.

L: rep. 18 Podkamień dnia jedenastego listopada 1920 (tysiąc dziewięćset dwudziestego) roku.

Poświadczam, że dokument ten przede mną własnoręcznie w myśl ustawy podpisał nie znany mi osobiścią P.Moszko Grünseid, prywatny w Podkamieniu zamieszkały, którego tożsamość osoby stwierdzili mi znani osobiście świadkowie pp. Herman Olesker i Wolf Silberg właściciele realności w Podkamieniu zamieszkali.

L.S. Notariusz: /podpis nieczytelny/


 

Okręgowa Ekspozytura Sekcji Opieki Ministerstwa Spraw Wojskowych w Złoczowie

L: 139/20/a

Do Pana Moska Gründzelita w Podkamieniu

Złoczów 19/X/1920

Zawiadamia się Pana, że w myśl rozporządzenia Gr. Ekspozytury S.O.M.S. Wojsk. w Złoczowie z 13 X 1920 L:73303/20 uznany Pan został za weterana z roku 1862, i że w myśl rozkazu D.O.G. Lwów exp. 122/20 przysługuje się Panu pobór racji żywnościowej z Wojska Urzędu Gosp. w Złoczowie, za wydaniem Panu zaświadczenia przez tut. Ekspozyturę.

Po odbiór zaświadczenia proszę się zgłosić do tut. Ekspozytury ul. Jagiellońska obok elektrowni miejskiej dom p. Blahuty, przyczem proszę przynieść ze sobą wyciąg metrykalny.

Kierownik Ekspozytury /podpis nieczytelny/


 

ODPIS

Do Wielce Szanownego Towarzystwa Uczestników powstania z r. 1863 we Lwowie.

Moszko Grünseid, uczestnik powstania w r. 1863/64 w Podkamieniu koło Brodów uprasza o jakąkolwiek zapomogę.

Podpisany Moszko Grünseid, urodzony i zamieszkały w Podkamieniu, obecnie lat 78 liczący, brał przez przeciąg przeszło roku czynny udział w powstaniu Polskiem w roku 1863/64 a to jako emisariusz i kurier, dostawca i jako zwykły szeregowiec. Powstanie zaskoczyło go w Podkamieniu, tu się zgłosił w klasztorze OO. Dominikanów i stąd razem z innymi ochotnikami wysłany został do Tomaszowa. Brał udział w walkach pod dowództwem Wysockiego, a później Langiewicza. Po roku czynnego udziału bądź to jako kurier bądź to jako dostawca lub szeregowiec dostał się do niewoli rosyjskiej, osadzono go w więzieniu w Turabinie, skąd udało mu się po dwu miesiącach zbiec. Po upadku powstania podpisany wrócił do Podkamienia, tu zajmował się lakiernictwem i szmuklerstwem.

Obecnie jest podpisany bez wszelkich dochodów, dzieci mieszkają częścią w Ameryce, częścią na Bukowinie, z powodu braku odpowiedniej komunikacji nie ma sposobu zetknąć się z nimi, a tem trudniej mu w obecnych czasach i w tak podeszłym wieku dostać się do nich. Niektóre dzieci mieszkają wprawdzie w kraju, lecz ci zniszczeni wojną sami nie mają z czego żyć. Na dowód prawdziwości naprowadzonych tu okoliczności i faktów podaję podpisanych świadków, którzy wprawdzie bezpośrednio naocznymi świadkami nie byli, ale pośrednio zapodane tu stosunki petenta są im znane, a to JWna Olga Hr. Cetnerowa, właścicielka dóbr w Podkamieniu, JWny Władysław Orobkiewicz radca sądowy i referent prasowy przy Delegacie we Lwowie, Jwny Dr Julian Ustrzycki, lekarz dawniej w Podkamieniu, obecnie lekarz powiatowy w Lisku. Dotąd nie odnosił się podpisany do nikogo z prośbą o pomoc, ale dziś niestety zmuszony niedołężnością starczą, klęskami wojny, zdany na łaskę losu uprasza najuprzejmiej Szanowne a tak wielce poważane Towarzystwo raczy łaskawie zająć się ciężkim losem podpisanego i wskazać mu drogę, dokąd by się mógł zwrócić o pomoc w dzisiejszych ciężkich warunkach życiowych.

Podkamień, dnia 14 listopada 1919.

Moszko Grünseid mp.

 


 

Okręgowa Ekspozytura Sekcji Opieki Ministerstwa Spraw Wojskowych w Złoczowie

L: rej. 10

Złoczów, dnia 27/1 1921

Zaświadczenie uprawniające do nabywania artykułów spożywczych z zapasów wojskowych w granicach tab. II wzgl. III rozp. Nr. 185 Dz. Rozk. Wojsk. Nr. 9/20 za opłatą cen żołnierskich /: Rozp. M.S. Wojsk. Dep. Gosp. L. 16870 z 4/6 1920.

Ważne za miesiąc styczeń 1921.

Imię i nazwisko Moszko Grundzeit.

Charakter: weteran z r. 1863.

Rodzina: ./.

Ilość racji: 1. Suma przyznanych racji 1. Słowami: jedna racja.

Komisja Gospodarcza Okręgowej Ekspozytury Sekcji Opieki Ministerstwa Spraw Wojskowych w Złoczowie.

Kierownik Ekspozytury /podpis nieczytelny/

Do Wojsk. Fil. Urzędu gosp. w Brodach

 


Okręgowa Ekspozytura Sekcji Opieki Ministerstwa Spraw Wojskowych w Złoczowie.

L: rsj. 10.

Karta służbowa

Złoczów, dnia 10/2 1921

Poz. 29 Pkt. 11 stwierdza się niniejszem, że p. Moszkowi Grünseitowi, weteranowi z r. 1863 zamieszkałemu w Podkamieniu, wydanem zostało przez tut. Ekspozyturę zaświadczenie na pobór racji żywnościowej za styczeń 1921 /:na jedną osobę:/

L.S. Komisja Gospodarcza Okręgowej Ekspozytury Sekcji Opieki Ministerstwa Spraw Wojskowych w Złoczowie.

Kierownik ekspozytury /podpis nieczytelny/

Do Wojsk. Urzędu gosp. w Brodach

/:ewent. najbliższego dla Podkamienia:/

 


 

Do Wielmożnego Pana Moszka Grünseid w Podkamieniu

Z powodu niedostatecznego udokumentowania podanie nie mogło być uwzględnione i takowe zwraca się z tem nadmieniem, by podanie wypełnione było tak, jak kwestionariusz wyraźnie określa, a zwłaszcza koniecznie jest udowodnić podpisami dwóch członków uczestników powstania z r. 1863/4. Ewentualnie wznowienie podanie należy wnieść wprost do Komisji Kwalifikacyjnej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych, Sekcji Opieki w Warszawie ul. Bracka 16

Lwów 16/8 1920. /Podpis nieczytelny/


Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Delicious Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.05