Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 7

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 615
-> Najnowszy użytkownik: kahu

Ostatnio Widziani

JakubWezyk
02:27:26
Marichka
4 dni
harry harry
5 dni
swietojanski
1 tydzień
Kania2025
2 tygodni

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1759
Artykułów: 379
Newsów: 253
Komentarzy: 1437
Postów na forum: 899
Użytkowników: 616

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [17 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 18
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarze



Top komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

71 rocznica agresji radzieckiej

news: mapkaagresja.jpgDziś minęła 79 rocznica agresji radzieckiej na Polskę. Nasz wschodni sąsiad wtargnął w granice naszego kraju bez wypowiedzenia wojny, zrywając wcześniej podpisane pakty. W ten sposób Stalin realizował porozumienia zawarte w pakcie Ribbentrop-Mołotow. Pretekst o konieczności wkroczenia na ziemie Polski zawarto w oświadczeniu wręczonym ambasadorowi RP Wacławowi Grzybowskiemu, miał to być rozpad państwa polskiego, ucieczka rządu polskiego, konieczność ochrony mienia i życia zamieszkujących wschodnie tereny polskie Ukraińców i Białorusinów oraz uwolnienie ludu polskiego od wojny. Poniżej dwa teksty opisujące owe dni, może ktoś doda swoje wspomnienia w komentarzach. - WIĘCEJ

Spis poległych, rannych i wziętych do niewoli

Do artykułów dodałem spis poległych, rannych i wziętych do niewoli między sierpniem 1914 a lutym 1915 żołnierzy z Podkamienia. Spis opracował Remek na podstawie dostępnych na stronach Biblioteki Cyfrowej Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego http://www.mtg-malopolska.org.pl/bibliotekacyfrowa.html list strat armii austro-węgierskiej z początku I wojny światowej ("Verlustliste") autor zaprzyjaźnionej strony o Olejowie. Zestawione w niniejszym artykule nazwiska pochodzą z kolejnych "Verlustliste" od numeru 26 (z 14.10.1914) do numeru 168 (z 28.04.1915). Więcej informacji o zawartości listy można znaleźć pod tym linkiem - http://www.olejow.pl/readarticle.php?article_id=596. Spis dotyczy mieszkańców Podkamienia i okolicznych wiosek, ale tylko w przypadku kiedy podano na liście ich miejsce urodzenia.

Przejrzałem listy na stronie Olejowa i wybrałem tylko te osoby, które nie miały podanego miejsca urodzenia. W przypadku C. K. 35. Pułku Piechoty Obrony Krajowej (k. u. k. Landwehrinfanterieregiment Nr. 35.) było to 338 nazwisk, a w przypadku C. K. 80. Pułku Piechoty (k. u. k. Infanterieregiment Nr. 80) 1525. Wśród tych nazwisk jest wiele takich, które pojawiają się w Podkamieniu i okolicznych wioskach, może ktoś kto interesuje się genealogią swojej rodziny rozpozna wśród tych osób kogo ze swojej rodziny. Jeśli tak, to proszę o kontakt mailowy, lub odnotowanie tego faktu w komentarzach. Tutaj są obie listy:

35. Pułk Piechoty Obrony Krajowej (35. Landwehrinfanterieregiment) (113 kb)
80. Pułk Piechoty (k. u. k. 80. Infanterieregiment) (414 kb)

Ponieważ mieszkańcy Olejowa i okolic tak samo jak mieszkańcy Podkamienia trafiali w zasadzie do tych samych jednostek, toteż jeśli ktoś jest zainteresowany, może przejrzeć pełne listy strat owych jednostek w w/w okresie (VIII 1914- II 1915).

Pełne wykazy (na stronie www.olejow.pl):

80. Pułk Piechoty (k. u. k. 80. Infanterieregiment)

Podoficerowie i żołnierze cz. 1. 1000 nazwisk. Od Abraham do Kaźmirczuk.

Podoficerowie i żołnierze cz. 2. 1000 nazwisk. Od Kenles do Romanyna.

Podoficerowie i żołnierze cz. 3. 672 nazwiska. Od Romasyszyn do Żytyński.

35. Pułk Piechoty Obrony Krajowej (35. Landwehrinfanterieregiment)

Podoficerowie i żołnierze cz. 1. 600 nazwisk. Od Adamów do Maryjowski.

Podoficerowie i żołnierze cz. 2. 491 nazwisk. Od Maryńczuk do Żurba.

Z dziejów walk i cierpień na Kresach

W artykułach znaleźć można trzy rozdziały książki Władysława Orobkiewicza "Z dziejów walk i cierpień na Kresach" wydanej w 1919 roku. Publikuje tylko fragmenty gdyż większość dotyczy walk we Lwowie, nas natomiast interesowały tylko sprawy dotyczące Podkamienia i okolic. Z lektury owych rozdziałów można wywnioskować, iż Władysław Orobkiewicz był przed i w czasie I wojny światowej urzędnikiem w Podkamieniu, z przerwą w okresie okupacji rosyjskiej (czas ten spędził we Lwowie). Powrócił do Podkamienia w 1918 roku i opisał panującą wówczas rzeczywistość. Szkoda, że wymienił tylko kilka nazwisk (m.in. Bartka Machowskiego i Jóźka Wesołowskiego). Zapraszam do lektury i komentarzy.

Kolejny artykuł

Pojawił się kolejny artykuł na stronie, tym razem o rzekomym przechowywaniu w klasztorze w Podkamieniu insygniów królewskich po rozbiorze Polski oraz o ciekawym znalezisku w Palikrowach. Oba teksty otrzymałem po raz kolejny dzięki wsparciu Remka ze strony o Olejowie. Artykuł dostępny jest pod tym linkiem - http://www.podkamien.pl/articles.php?article_id=224.

Kolejne nowości na stronie

Idąc za ciosem i po publikacji materiału przygotowanego przez Remka, opublikowałem dwa kolejne artykuły jeden to krótka notatka prasowa z "Dziennika Powszechnego" o skazaniu na śmierć jednego z oprawców z marca 1944 - "Banderowiec skazany na śmierć", drugi natomiast to kolejna lista, tym razem poległych i pomordowanych w rejonie Podkamienia w latach 1919-1920.

Pamiątki z Kresów

Przy współpracy Starostwa Powiatowego w Wołowie, Powiatowego Centrum Edukacji oraz Stowarzyszenia Kresowego Podkamień planowane jest otwarcie (Kącika Kresowego)* w Bibliotece Pedagogicznej w Wołowie. Miałby on na celu gromadzenie i udostępnianie literatury, dokumentów i pamiątek z Kresów. Pierwsi ofiarodawcy już się znaleźli- zadeklarowano przekazanie wszystkich numerów "Na Rubieży" oraz innej literatury o tematyce kresowej. Liczymy, że przy szerszej współpracy i ofiarności Państwa kącik rozrośnie się w Izbę Pamięci- warunki lokalowe będą zapewnione. Biblioteka uzyska niedługo dodatkową powierzchnię. Gdyby ktoś z Państwa chciał się przyłączyć do akcji prosimy o kontakt:

Biblioteka Pedagogiczna

wolow@dbp.wroc.pl

Stowarzyszenie Kresowe Podkamień:

harry1959@wp.pl

*- nazwa nie jest ostateczna.

Potrzebna pomoc.

Może ktoś z użytkowników wie - pod czyim wezwaniem była kaplica w Czernicy k/Podkamienia?

Zmiany na stronie

Przeredagowałem cały dział dotyczący cmentarza w Podkamieniu. Całkowicie zmianie uległa zarówno treść wyświetlanych informacji (do tej pory były to tylko daty i ewentualnie epitafium - teraz wyświetlana jest cała treść, jaką udało się odczytać z nagrobka), jak i jakość zdjęć - wcześniej były to miniatury, teraz zdjęcia są dużo większe, a dzięki temu i lepszej jakości. Oryginały dostępne są u osób jakie wpisane są w informacji "Dodane przez" i do tych osób warto pisać, jeśli chce się mieć większe zdjęcie. Dział pozostał pod stałym linkiem - Cmentarz w Podkamieniu.

Wyrazy współczucia

Przyjmijcie wyrazy współczucia w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Polski i polskiej delegacji. Podpisał: Wójt Podkamienia Michajło Czumak.
Wygenerowano w sekund: 0.09