Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 601
-> Najnowszy użytkownik: Kania2025

Ostatnio Widziani

RDW60
1 dzień
harry harry
2 dni
Grzes
2 dni
swietojanski
1 tydzień
giardeto
1 tydzień

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1754
Artykułów: 376
Newsów: 247
Komentarzy: 1432
Postów na forum: 886
Użytkowników: 601

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
100% [12 głosów]

NIE
NIE
0% [0 głosów]

Ogółem głosów: 12
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarze

Top komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Najczęściej

Najczęściej oglądane:
Liczba obejrzeń: 12,171
Wielki Kamień
Liczba obejrzeń: 11,312
Figurka na nagrobku
Najczęściej komentowane:
Liczba komentarzy: 11
Ułani
Liczba komentarzy: 10
Figura Chrystusa
Najczęściej oceniane:
Liczba ocen: 4
Średnia: 5.00
Na tle pomnika
Liczba ocen: 3
Średnia: 5.00
Klasztor

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Identyfikacja osób

Obrazy newsów: identyfikacja.jpg

Ruszamy z nową akcją. Zebrało nam się bardzo dużo archiwalnych fotografii z Podkamienia i okolic, na który widnieją osoby nierozpoznane. Liczymy na pomoc użytkowników w identyfikacji tych osób. Przywróćmy ich pamięci, rozpoznajmy je i podpiszmy imieniem i nazwiskiem.

Pod tym linkiem - IDENTYFIKACJA, umieściłem na początek 20 fotografii osób, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie zidentyfikować. Niestety nie wszystkie zdjęcia są dobrej jakości, wiele zależy od stanu zachowania fotografii, jakości skanu, no i tego czy to było zdjęcie grupowe czy też portret.

Jeśli uda się Państwu kogokolwiek rozpoznać, albo przypuszczać kim może być osoba z fotografii, proszę wszelkie informacje zamieszczać w komentarzach pod danym zdjęciem. W przypadku rozpoznania osoby, jej zdjęcie zostanie przeniesione do odpowiedniego katalogu.

Co jakiś czas będą dodawane nowe zdjęcia z osobami do zidentyfikowania.

Mapy Austro-Węgier

Obrazy newsów: habsburg.jpg

Nasz użytkownik z USA, John podesłał mi bardzo ciekawy link - http://mapire.staatsarchiv.at. Można tam odnaleźć mapy Austro-Węgier z XIX wieku, nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że strona ta daje możliwość nałożenia tych map na widok współczesny, czyli GoogleMaps.

Na tej stronie dałem opis korzystania z możliwości tej mapy -> PORADNIK

Polecam i dziękuję John!

Podkamień i Lublin - dekoracje sztukatorskie warsztatu Falconiego w kościołach dominikańskich (fragment)

Michał Kurzej

 

Podkamień i Lublin - dekoracje sztukatorskie warsztatu Falconiego w kościołach dominikańskich (fragment)

 

[...] Różnice w wykonaniu poszczególnych partii oraz współistnienie motywów falconiowskich z nigdy niespotykanymi w jego dziełach widoczne jest również w dekoracji kaplicy Cetnerów pw. św. Dominika przy kościele w Podkamieniu, którą wprowadzono do literatury naukowej stosunkowo niedawno. Stało się to zasługą Jacka Gajewskiego, który przypisał jego autorstwo Falconiemu, wskazując na związki z kaplicą Oświęcimów w Krośnie i stiukami gabinetów baszt zamków w Nowym Wiśniczu i Łańcucie, a także zwrócił uwagę na podobieństwo kartuszy do dekoracji kaplic Czarneckiego (Matki Boskiej Loretańskiej) i Św. Trójcy (pierwotnie św. Franciszka Ksawerego) przy krakowskim kościele św. św. Piotra i Pawła oraz prezbiterium kościoła bernardynek w Rzeszowie. Gajewski dostrzegł też podobieństwo ornamentów roślinnych do dzieł Falconiego w Klimontowie, Lublinie i Łowiczu. Jego zdaniem stiuki w Podkamieniu, stojące pomiędzy dekoracją kaplicy w Krośnie a sztukateriami w Łowiczu i Lublinie, powstały latem 1648 r. Badacz ten poświęcił dużo miejsca stosunkowi dekoracji do architektury kaplicy, która jego zdaniem, podobnie jak przeciwległa kaplica św. Jacka, została wtórnie nadbudowana nad wschodnim przęsłem nawy płd. ok. 1635 r. Mianowicie zwrócił on uwagę, że za pomocą sztukaterii wprowadzono do wnętrza ład kompozycyjny, niwelując asymetryczne rozmieszczenie okien w ścianie ołtarzowej i tamburze kopuły. Następnie M.Karpowicz uznał, że kaplica została zaprojektowana przez Konstantego Tencallę dla Stanisława Koniecpolskiego, który powierzył jej dekorację Falconiemu, a wykonanie dekoracji datował na rok 1648. Datowanie to, podobnie jak hipotezy na temat okoliczności powstania kaplicy okazały się błędne w świetle ostatnich badań Piotra Krasnego, który zebrał i dokładniej zanalizował przekazy historyczne dotyczące klasztoru w Podkamieniu. Architekturę kościoła i kaplic uznał on za jednofazową, co wyklucza zarówno tezę o ich nadbudowaniu, jak i domysły o autorstwie Tencalli. <więcej>

Archiwum Jana Munzara

Obrazy newsów: jan_munzar.jpgJan Munzar brał udział w I wojnie światowej. Służył w 5. Korpskommandzie. Ze swoim pułkiem przeszedł cały szlak bojowy, po drodze dokumentując życie pułku i miejsca, w który pułk stacjonował. Negatywy wykonane były na płytkach o rozmiarach 9x12 i 13x18. Całe jego archiwum w 2007 roku zakupiło czeskie Archiwum Państwowe. W sumie kolekcja liczy około 2000 negatywów, z czego można wyróżnić trzy grupy:

- Zdjęcia rodzinne (około 800 fotografii)

- Pierwsza wojna światowa (około 800 fotografii)

- Zdjęcia po 1919 roku ( około 400 fotografii)

Jest też część zdjęć nieokreślonych. Nas oczywiście najbardziej interesuje część zawierająca zdjęcia szlaku bojowego od Karpat do Zatoki Botorskiej nad Adriatykiem (ob. Czarnogóra). Jest to ponad 800 zdjęć, z czego część, a dokładniej 184 zdjęcia zostały z pewnością wykonane w Podkamieniu, Pieniakach, Palikrowach, a 1 w Nakwaszy. Największą część zdjęć stanowią ujęcia kościoła i klasztoru, na pierwszych widać wieżę kościelną jeszcze z hełmem, na kolejnych, po pożarze hełmu już nie ma. Wśród fotografii są także te, na których udokumentowano wygląd rynku w Podkamieniu w latach 1915-18, okoliczne domy, a nawet mieszkańców. Dość duża część zdjęć to fotografie kadry oficerskiej z gen. Goglią na czele. Część fotografii wykonana została we wnętrzach kościoła i klaszoru, część w plenerze w czasie manewrów czy polowań. Postaram się znaczną część z tych zdjęć opublikować na stronie. Z racji tego, że zostały pobrane ze strony czeskiego Archiwum Państwowego, każde zdjęcie jest oznaczone znakiem wodnym, co nie przeszkadza w żadnym wypadku w ich przeglądaniu. >>>Fotografie Jana Munzara<<<

Odznaczenia dla zasłużonych

Obrazy newsów: odznaczenia.jpg

Kataster franciszkański

Metryka franciszkańska. Drugi kataster galicyjski został zapoczątkowany przez cesarza Franciszka II patentem z dnia 23 grudnia 1817 roku, stąd też określono go mianem metryki franciszkańskiej. Wprowadził on pojęcie parceli katastralnej jako części gruntu należącego do tego samego właściciela lub posiadacza. Kataster rejestrował zmiany kształtu, powierzchni i kategorii gruntu oraz służył celom fiskalnym i innym celom gospodarki. Stanowił także podstawę zakładania w sądach ksiąg gruntowych dla każdej gminy katastralnej, które składały się z wykazów hipotecznych oznaczonych dla poszczególnych nieruchomości. Akta zawierają zestawienia zbiorcze; indeksy właścicieli gruntów, opisy gleb, bilansy zmian przy dochodach z gruntów, indywidualne arkusze przychodu z gruntów, reklamacje, umowy kupna-sprzedaży, darowizny. >>>Kataster franciszkański<<<

Obrazy newsów: katasfra.jpg

Metryka józefińska

Obrazy newsów: katasjoz.jpg

Dzięki zaangażowaniu kilku osób udało nam się zdobyć metrykę główną katastru józefińskiego przeprowadzonego w Podkamieniu w latach 1787-1789. Na podstawie ponad 100 plików sporządziłem listę wymienionych w nim osób wraz z numerami zamieszkiwanych domów oraz numerami plików, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące położenia pola, jego wielkości, uzyskiwanych z niego dochodów, czy też czym to pole było obsiane. Szczegóły można znaleźć tutaj - viewpage.php?page_id=723. Owocnych poszukiwań.

Teresa Paszkowicz

Obrazy newsów: klepsydra.jpg

Zmarła Teresa Paszkowicz z d. Wiśniewska, urodzona w Podkamieniu. Pogrzeb odbędzie się 3 grudnia 2013 o godz. 14.00 w Zielonej Górze.

W momencie śmierci bliskiego
uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki.

Józef Tischner

Szczere wyrazy współczucia dla Rodziny od Stowarzyszenia Kresowego "Podkamień"

1939-45

Obrazy newsów: 1939-45.jpg

Rozpoczęliśmy budowę bazy osób pochodzących z Podkamienia i okolic, które w wyniku II wojny światowej straciły życie. Podstawowym celem będzie zebranie w jednym miejscu informacji o ofiarach wojny oraz udostępnienie tej bazy danych tak, aby można było odnaleźć informacje o losach konkretnych osób. Na podstawie danych publikowanych przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem udało nam się stworzyć niepełną listę ponad 600 osób pochodzenia żydowskiego, które zginęły z rąk okupanta niemieckiego.

Teraz chcemy zbudować na identycznych zasadach bazę osób innych narodowości, które zginęły w wyniku działań wojennych, z rąk okupanta niemieckiego, sowieckiego czy też w wyniku działań ukraińskich nacjonalistów.

W związku z tym mam prośbę, aby w miarę możliwości uzupełniać dane dotyczące członków rodziny, w szczególności tych osób, których profile zostały już umieszczone w bazie, gdyż w wielu przypadkach brak nam niestety podstawowych danych, jak imiona rodziców, miejsce urodzenia czy wykonywany zawód. Za wszelką pomoc będziemy wdzięczni.

Baza jest aktualizowana pod adresem: http://www.podkamien.pl/

Wygenerowano w sekund: 0.20
12,628,141 unikalne wizyty