Logowanie
Nawigacja
Aktualnie online
Ostatnio Widziani
| ||
| ||
| ||
| ||
|
Statystyki
Artykułów: 379
Newsów: 253
Komentarzy: 1437
Postów na forum: 899
Użytkowników: 616
Shoutbox
..?page_id=9
pl będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć
Ankieta
Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA
Stowarzyszenie
A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA
Ankieta
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23
Archiwum ankiet
Identyfikacja
Genealogia
Księgi metrykalne
I Kataster
II Kataster
Ostatnie komentarze
Pochowana został...
(*) R. I. P.
Pani Bronisława ...
Poprawiłem błę...
Poprawna nazwa to...
Artykuły
Czyli w 2027 roku...
Po ponad 10 latac...
Faktycznie - popr...
07.06.1921 Telega...
07.06.1921 Telega...
Galeria
Wspomniane materi...
Dzień dobry. Dz...
Dzień dobry. To...
Syn Władysława ...
Siódmy od prawej...
Galeria2
Dziękuję. Zdję...
Dziękuję. Zdję...
To jest zdjęcie ...
To jest zdjęcie ...
To jest Stanisła...
Dodatkowe strony
[url]https://yout...
Teresa Liptak z d...
TRZEBA KRZYCZEC,N...
Nacjonalistyczne ...
President Coolidg...
Top komentatorzy
krystian | 404 |
harry | 321 |
swietojanski | 125 |
Ostatnie zdjęcia
Genowefa Pawluk (z. ...
Genowefa Pawluk (z d...
Jan Pawluk z żoną
Michał Świętojań...
Górnicka (z d. Świ...
Władysław Święto...
Iłowski Ryszard
Baczewicz Stanisław
Newsletter
Warto tam zajrzeć
Biografie - Tadeusz Rojek
Ksiądz Tadeusz ROJEK, syn Walentego i Heleny z d. Kojat, ur. 7 lipca 1913 roku w Popowcach, parafii Podkamień, pow. Brody, w Archidiecezji Lwowskiej.
Do szkoły podstawowej uczęszczał w Podkamieniu, zaś do gimnazjum – w Brodach, które ukończył w roku 1932. W tym samym roku zgłosił się do Seminarium Duchownego we Lwowie: w latach 1932-1937 ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 czerwca 1937 r. z rąk Ks. Arcybiskupa Bolesława Twardowskiego, w Katedrze lwowskiej... >>czytaj więcej<<
Spotkanie
Jak zawsze w sierpniu Stowarzyszenie Kresowe "Podkamień" zaprasza członków Stowarzyszenia i miłośników Kresów na spotkanie. Spotykamy się w dniu 15 sierpnia w starym refektarzu Klasztoru Dominikańskiego we Wrocławiu (wejście od ul. Klemensa Janickiego).
Msza św. o godz. 12.00 w kościele św. Wojciecha - po mszy prosimy do refektarza.
Przewidujemy prelekcje, dyskusje, pokaz multimedialny a także drobny poczęstunek.
Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomienia
Spotkanie
Straty.pl
Przebudowałem wygląd bazy danych dotyczących osób znajdujących się na liście "Strat osobowych i ofiar represji pod okupacją niemiecką". Lista dostępna pod linkiem "Straty.pl".
Film animowany
Pewien zakątek ziemi
Polecam gorąco bardzo ciekawy artykuł jednego z naszych użytkowników, p. Radosława Siomy - „Pewien zakątek ziemi". Geografia Czarnego potoku Leopolda Buczkowskiego – rekonesans. Poniżej fragment artykułu, całość dostępna po zalogowaniu się.
Buczkowski mówi zarówno o polowaniach na Żydów, urządzanych przez ukraińską policję pomocniczą czy zabijaniu żydowskich dzieci, jak i pacyfikacjach polskich wiosek w okolicy Podkamienia. Z wyjątkiem Bołdur, przywołanych nazwą „Bołdurka”, nie ma w Czarnym potoku mowy przynajmniej wprost, o miejscowościach, w których UPA i SS–Galizien dokonywały napadów i pacyfikacji, takich jak Wysocko, Palikrowy, Podkamień czy nieistniejących dziś - Huta Pieniacka, Hucisko Pieniackie, Huta Werhobudzka, Majdan Pieniacki i Hucisko Brodzkie. Nie wprost natomiast wskazane zostają przynajmniej trzy miejscowości: Wysocko, którego kolonią był Hallerczyn, Huta Pieniacka – przez swoją kolonię Helenkę, oraz w jakimś stopniu – podobnie jak Huta Brodzka, Hucisko Pieniackie, Huta Werhobudzka, Hucisko Brodzkie – przez quasi-toponim „Huciska”. >>Więcej...<<
Zdjęcia lotnicze Podkamienia i okolic
Ostatnio niesamowity prezent otrzymaliśmy od Remka z zaprzyjaźnionej strony o Olejowie. Stał się on posiadaczem niesamowitych zdjęć wykonanych przez niemiecki samolot rozpoznawczy w kwietniu 1944 roku. Fotografie podesłał im krajan mieszkający obecnie w USA, a wydobył je na światło dzienne z Amerykańskiego Archiwum Narodowego. Zdjęcia są na tyle dobrej jakości, że można rozpoznać pojedyncze domy, a okazuje się że są to fotografie ze średnią ilością detali, a bywają jeszcze dokładniejsze (wszystko zależy od tego na jakiej wysokości leciał samolot fotografujący okolice). Na chwilę obecną jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zdjęć Podkamienia i kilku okolicznych wsi (często fragmentów wsi). Zdjęcia w archiwum nie są podpisywane i Dobrodziej Remka (a teraz i nasz) rozpoznaje je na podstawie porównania map z fotografią. Oznacza to wiele godzin żmudnej pracy.
Nie wiemy jeszcze w jakiej formie będą opublikowane materiały, z pewnością nie wrzucimy całych zdjęć ze względów czysto technicznych (zajmują dużo miejsca i są zbyt wielkie żeby wyświetlić je w oknie przeglądarki).
Dziś malutki przykład uczty jaka nas czeka - zdjęcie klasztoru z 25 kwietnia 1944 roku (kliknijcie na miniaturkę).
1 - Alumnat
2 - Brama klasztorna
3 - Kościół
4 - Klasztor
5 - Apteka klasztorna?
6 - Brama na podwórze kościelne
7 - Dzwonnica
8 - Statua Maryi
9 - Kaplica cmentarna