Podkamień koło Brodów

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 615
-> Najnowszy użytkownik: kahu

Ostatnio Widziani

JakubWezyk
08:09:12
Marichka
4 dni
harry harry
6 dni
swietojanski
1 tydzień
Kania2025
2 tygodni

Statystyki

Zdjęć w galerii: 1759
Artykułów: 379
Newsów: 253
Komentarzy: 1437
Postów na forum: 899
Użytkowników: 616

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

05-03-2020 05:38
Album: Dokumenty. Ciekawe skany "podkamienieckich" dok. W. Bieżana: tutaj.

11-05-2013 15:04
Dzięki dostępowi do ksiąg udało się rozpoznać nagrobek Małgorzaty Piątkowskiej oraz Jana i Anny Pleszczuk, Wandy Szymborskiej i Antoniny Szmigielskiej.

20-08-2012 13:21
Indeksy uzupełnione zostały o śluby osób o nazwiskach na literę "T" z lat 1785-1942

09-08-2012 16:26
Uzupełniłem o kolejną notkę z gazety artykuł "O Podkamieniu w prasie"

29-07-2012 12:58
Poprawiłem plan cmentarza - szkoda, że nikt nie zwrócił mi uwagi na błędy na tej stronie.

14-06-2012 14:16
Dzień dobry. Mam naimię Serhij. Jestem z Ukrainy. Na tej stronie internetowej w Liście zamordowanych w Podkamieniu w klasztorze osób znalazłem informację o bracie mojego pra-pradziadka Andrzeja Juzwy.

18-03-2012 20:59
Wizualnie poprawiłem plan Podkamienia: http://www.podkam.
..?page_id=9

24-02-2012 18:50
Przybyło kilka wierszy w dziale "Wiersze i proza".

01-03-2010 18:37
Wzorem strony http://www.olejow.
pl
będę zamieszczał genealogie rodów z Podkamienia, (dostęp dla grupy "Genealogia". Aby przynależeć należy wyrazić taka chęć

01-02-2010 23:22
Poprawiłem trochę listę pomordowanych - ułożona została wg miejsca mordu.

Ankieta


Pamiętaj - Ty też możesz pomóc!!
Wypełnij i wyślij ankietę dot. pomordowanych.
ANKIETA

Stowarzyszenie


A czy Ty zapisałeś/-aś się już do Stowarzyszenia Kresowego Podkamień?
DEKLARACJA

Ankieta

Chciałbym/Chciałabym w najbliższym czasie odwiedzić Podkamień i okolice

TAK
TAK
94% [17 głosów]

NIE
NIE
6% [1 głos]

Ogółem głosów: 18
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 05/07/2021 13:23

Archiwum ankiet

Identyfikacja


Identyfikacja osób

Genealogia


Genealogia Podkamienia

Księgi metrykalne


Księgi metrykalne

I Kataster


Kataster józefiński

II Kataster


Kataster franciszkański

Ostatnie komentarze



Top komentatorzy

Ostatnie zdjęcia

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Podkamień koło Brodów musisz się zarejestrować.

Warto tam zajrzeć

Zapraszamy

Obrazy newsów: stowarz.jpg

 

Jak zawsze w sierpniu Stowarzyszenie Kresowe "Podkamień" zaprasza członków Stowarzyszenia i miłośników Kresów na spotkanie. Spotykamy się w dniu 15 sierpnia w starym refektarzu Klasztoru Dominikańskiego we Wrocławiu (wejście od ul. Klemensa Janickiego).

Msza św. o godz. 12.00 w kościele św. Wojciecha - po mszy prosimy do refektarza.

Dzienniczki Danusi

Obrazy newsów: dzienniki.jpg

 

Szanowny i Drogi Czytelniku.


Nazywam się Mirosław Żabski. Jestem synem Danuty Krystyny Danyluk - Żabskiej. Urodziłem się 4 września 1964 roku w Wodzisławiu Śląskim. Pragnę zaprosić do lektury "Dzienniczków" mojej śp. Mamy Danuty. Moja Mama pisała swoje "Dzienniczki" jako dziecko pomiędzy sierpniem 1939 a sierpniem 1944. "Dzienniczki" dedykowała swojemu Ojcu, kapitanowi polskiej Marynarki Wojennej, który pożegnał Ją w sierpniu 1939 roku w Brodach, i który powrócił do Gdyni aby stanąć w obronie polskiej Kępy Oksywskiej.  Oboje spotkali się ponownie, przytulając się do siebie dopiero po 41 latach w mieście Brighton, Wielka Brytania. W "Dzienniczkach" Mama przedstawiała codzienną rzeczywistości lat okupacji widzianą oczami kilkuletniej dziewczynki, przedstawiła radość i koszmar swoich dziecięcych lat…


Szanowny Czytelniku, jako jedyny obecnie żyjący (piszę te słowa w lipcu 2016) posiadacz praw autorskich do "Dzienniczków" mojej Mamy Danuty zapraszam do lektury prosząc jednocześnie z głębi mojego serca o nie czynienie z tych "Dzienniczków" źródła komercyjnego dochodu.

W "Dzienniczkach" została zachowana nie poprawiona oraz oryginalna dziecięca pisownia mojej Mamy. Np. "wiater", "posankować", "derektor", "kukurudza", itp.


Przed lekturą tekstu "Dzienniczków" mojej Mamy prezentuję przygotowany przeze mnie spis Osób występujących i wzmiankowanych  przez moją Mamę. W moim spisie przedstawiam "Osoby z Rodziny" oraz Osoby wzmiankowane przez moją Mamę. Tym drugim, szczególnie pragnę oddać mój głęboki hołd, mój pokłon i moją dozgonną pamięć.


Być może, w trakcie tej lektury ktoś rozpozna w Tych właśnie Osobach swoich bliskich...

 

Syn Danuty, Mirosław Żabski

Wielka Brytania, Southend - on - Sea, sierpień 2016

 

Ciąg dalszy - RODZINA

Książka

Obrazy newsów: okadka.jpg

Indeksacja cmentarza

Obrazy newsów: cmentarz-news.jpg

 

Zindeksowane zostały kolejne nagrobki znajdujące się na cmentarzu w Podkamieniu. Dzięki pracy Ariadny, która niestrudzenie przemierzała podkamieniecki cmentarz i fotografowała każdy nagrobek dodałem około 100 nowych zdjęć i opisów. Ciekawszymi nagrobkami jest nagrobek powstańca styczniowego Wiktora Wendorffa (przypomnę tylko, że na cmentarzu w Podkamieniu pochowany jest też uczestnik wcześniejszego zrywu niepodległościowego jakim było powstanie listopadowe - ksiądz Xaw. Donat Piątkowski), grób Katarzyny Czerskiej zmarłej w 1920 roku czy grób Stefana Konczewicza, grekokatolickiego proboszcza Podkamienia, zmarłego na początku XX wieku.

Nadal mamy kilkanaście zdjęć przedwojennych nagrobków, które mają dość mocno zatarte zębem czasu napisy, jak tylko uda się je odczytać dodamy je do listy.

Zdjęcia lotnicze Podkamienia

Obrazy newsów: lotnicze.jpgMając wolną chwilę posiedziałem nad kilkoma zdjęciami lotniczymi samego Podkamienia. Wybrałem cztery fragmenty miasteczka: rynek, cmentarz, folwark Cetnerów i klasztor. Zdjęcia są częściowo opisane. Gdyby ktoś (zapewne będzie to Henryk) mógł dodać coś do opisów to bardzo prosze o sygnał. Najwięcej kłopotów sprawił mi sam folwark - wydaje mi się, że właściwie rozpoznałem główny budynek. Zabudowania gospodarcze (stajnie czy stodoły) też są dośc charakterystyczne. Nie wiem natomiast czym były pozostałe budynki. Przypomnę, że całość dokumentacji to skany ze zbiorów Amerykańskiego Archiwum Narodowego - From the collection of the United States National Archives II, Cartographic Division, College Park, Maryland uzyskane przez Rogera Zavadoskiego z USA przy wsparciu Remka z strony o Olejowie. 

Mr Roger Zavadoski, we are extremely grateful for donating these materials!

Gdyby była chęć i potrzeba jesteśmy w stanie zaprezentować inne fragmenty miasteczka, a także okoliczne wioski.

Zdjęcia można obejrzeć, po zalogowaniu się, w galerii.

Icek Muszkieta - O wartości dumy i smutku

Życie nie zwlekało. Postanowiłem wyjechać na wolontariat na Ukrainę. „Jesteś szalony! Po co tam jedziesz?” – pytała rodzina. Po co? Okazało się, że pojechałem odzyskać dumę i poczuć nastrój niepokoju. Przed samym wyjazdem niczego konkretnego sobie nie wyobrażałem. Czułem jednak, iż ten krótki, po części samotny wyjazd jest ucieczką od siebie (i znów od Polski). Uciekłem…a może raczej wpadłem do źródła narodowego sentymentu? Nigdy tak dumnie nie podnosiłem swego czoła jak właśnie tam. Od siebie i od Polski nie uciekłem wcale.

 

 

>>>CZYTAJ WIĘCEJ...<<<

Genealogia Podkamienia

Obrazy newsów: gentree.gif

Co jakiś czas przybywa nowych danych i gałęzi drzewa genealogicznego Podkamienia. Na chwilę obecną liczy już ono ponad 850 osób. Najmocniej reprezentowane są rodziny Adamskich (23 osoby), Bock (16 osób), Ciuman (11 osób), Buczkowskich (11 osób), Dienstbier (30 osób), Gorczakowskich (13 osób), Kruk (22 osoby), Olender (17 osób), Onyszczuk (10 osób), Pawluk (12 osób), Prokosch (19 osób), Riess (26 osób), Steinbach (12 osób), Schürer (10 osób), Świętojańskich (104 osoby!), Taurowskich (40 osób), Walichnowskich (46 osób), Wilfart (71 osób).

Proszę pamiętać, żeby po rejestracji na stronie http://podkamgen.podkamien.pl podesłać mi plik wygenerowany w programie genealogicznym (*.ged) lub wyeksportowane drzewo w postaci pliku tekstowego. Dzięki temu projekt będzie mógł się nadal rozwijać.

Kalendarz

Kalendarze Stowarzyszenia Kresowego "Podkamień" rozprowadza Pan Jerzy Jakubowicz, telefon 71/3891692. Kalendarze do pobrania w większym formacie będą dostępne w terminie późniejszym.Obrazy newsów: kalend.jpg

Zjazd Podkamieniaków

Na sierpniowym spotkaniu w klasztorze dominikańskim we Wrocławiu zasygnalizowano zamiar zorganizowania zjazdu byłych i obecnych mieszkańców Podkamienia.
Zjazd odbyłby się w profesjonalnym ośrodku w pobliżu Wołowa.
Uprzejmie prosimy o deklarowanie zamiaru uczestnictwa wraz z sugestią terminu.
Kontakt: harry1959@wp.pl

Wygenerowano w sekund: 0.07